Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

La Vieja Habana Chateau Corona Brazilian Maduro

La Vieja Habana Chateau Corona Brazilian Maduro

La Vieja Habana Chateau Corona Brazilian Maduro je nikaragujský doutník z vůbec prvního brandu Drew Estate. Nyní se vyrábí v nikaragujském Estelí a podle informací výrobce obsahuje odřezky tabáku prémiových značek portfolia. Při výběru tohoto doutníku jsem chtěl volně navázat na sérii recenzí k cenově dostupnějším doutníků jako Romeo y Julieta Mille Fleurs nebo Partagas Mille Fleurs.

Rozměry a formát: corona s délkou 14,0 cm a prstýnkem vel. 46

Složení: krycí list odstínu colorado maduro je z Brazílie, náplň (Jalapa a Estelí) a vázací list z Nikaragui.

Vzhled: rustikální, tmavý olejnatý a hrbolatý krycí list dekorovaný poměrně jednoduchým prstýnkem. Doutník navenek nepůsobí honosně, na jeho povrchu jsou dobře vidět žilky tabákového listu.

Konstrukce: celkem pevná, pružná bez zjevných nedostatků, jeho tzv. „hlava“ je zakončena dvojitou „čepičkou“.

Vůně: velmi výrazná směs vůní tabáku, dřeva a pepře u paty navíc s vůní kůže a tělo a pata doutníků zase voní více po hořké čokoládě.

Úprava, tah a hoření: oříznutím bez problému běžným V ořezávačem, zapálení plynovým zapalovačem rovněž bez problémů. Tah je lehčí s vůní kůže a kakaa. Hoření je bezvadné s velmi bohatou produkcí kouře. Držení popela je spíše podprůměrné.

Chuť:

1/3: hned od začátku bohatá nasládlá tabáková chuť s příchutí pepře a dozvukem hořkosti. Kouře je hned plno, podobně jako u Liga Privada, Nica Rustica nebo Undercrown. Na patře je v závěru třetiny cítit chuť kůže.

2/3: na začátku druhé třetiny je nahořklost méně výrazná, zato ve výrazné tabákové chuti je cítit také dřevo a později i  chvilková, velmi jemná příchuť kávy. Na jazyku je cítit příjemný mastný film.

3/3:  prakticky bez dalšího vývoje chutí i nadále konzistentní tabáková příchuť.

Charakteristika: středně silný doutník, chuťově středně intenzivní

Doba kouření: 50 min.

Nápoje: tmavé belgické pivo Leffe.

Cena, balení a dostupnost:

cena je příznivá, tj. 92Kč. Nikaragujské doutníky značky La Vieja Habana jsou na trhu v ČR dostupné od počátku roku 2015. Prodávají se v krabicích po 20ks, kde jsou doutníky dekorativně uložené v tabákových listech (podobně jako u značky Tabak Especial).

Doporučení:

pro toho, kdo kouří doutníky pravidelně, např. každý den, může tento doutník být zajímavou alternativou. Zejména pro velmi dobrý poměr výkon/cena. Je celkem jasné, že nesnese srovnání s vrcholem nabídky Drew Estate, např. Liga Privada No.9, T52 nebo některý z Liga Unicos. Na druhou stranu neskrývá svojí chuťovou příbuznost k těmto brandům. Je dramaticky chuťově výraznější než La Vieja Habana Chateau Corona Connecticut Shade. Pokud by se o tento doutník zajímal nějaký začínající kuřák, doporučil bych mu raději druhý jmenovaný (tj. Connecticut Shade).

Napsat komentář