Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Keramické popelníky na doutníky

Keramické popelníky na doutníky

Přibližně před rokem jsme začali uvažovat o vlastních popelnících. Nyní bysme se s vámi rádi podělili o radost z konečného výrobku, který jste již mohli vidět v několika našich recenzích. Rádi se s vámi podělíme i o to, jak se takový popelník na doutníky vlastně vyrábí. Vzhledem k tomu, že se všichni redaktoři pohybují v zcela odlišných oborech, byla to pro nás novinka a především hledání firmy specializující se na komplexní výrobu lité keramiky (ochotné zrealizovat takto malou zakázku) byl v českých podmínkách velký problém.

Nejdříve je nutné udělat návrh, vaši vlastní představu, kterou váš keramik převede do grafické podoby. Po odsouhlasení přichází na řadu tvorba sádrového modelu. Model je téměř 1:1 k finálnímu výrobku, ty se pak ještě o něco zmenší, když se při pálení smrskávají vlivem tepla. Záleží také na materiálu, z kterého popelníky odléváte. Naše jsou kameninové a proto se zmenšily méně než pokud by byly např. z porcelánu. Z modelu se následně udělají formy, čím více forem, tím rychleji pak jde odlévání od ruky.

Přichází na řadu první pálení po kterém náš první keramik bohužel přišel o pec a tak následovalo hledání dalšího. Nacházíme ho v centru Prahy a jeho jednání je rovněž velice slušné a nemá problém zakázku dodělat, této solidarity si velice ceníme. Při druhém pálení, které se provádělo z důvodu nanášení glazury, zjišťujeme, že by bylo potřeba popelníky podložit keramickými podložkami. Bez nich bohužel dochází k jemné prasklině na spodní hraně – při položení na stole zcela neznatelné. Podložky se podaří sehnat a vypálení zbytku popelníků je již bez problémů. Třetí vypálení je krátké a není nutné používat podložky, provádělo se z důvodu doplnění bílé glazury o logo Gentlemens Clubu.

Při cenové kalkulaci je důležitý počet kusů – kromě materiálu, podložek, nákladů na pec, práci a obtisků se musí rozpočítat i formy a model. Zcela logicky zde pak platí čím více výrobků – tím nižší cena, protože se hodnota modelu a forem rozpočte. Vzhledem k tomu, že první edice popelníků byla značně limitovaná, cena jednoho kusu vyšla na 400 Kč. Což je dle nás sice vyšší, ale při nabídce českého trhu zcela úměrná cena.

Materiál: Kamenina
Země výroby: Komplet ČR
Cena: 400 Kč

Popelníky jsou v současné době vyprodány

5 komentářů k Keramické popelníky na doutníky

Napsat komentář