Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Liga Privada No. 9 Robusto

Liga Privada No. 9 Robusto

Legenada výrobce Drew Estate hovoří o tom, že doutníky Liga Privada No. 9 byly původně určeny pro generálního ředitele Stevena T. Saka. O tom ostatně informuje i nápis „Hecho Exclusivamente Para El Jefe“ přímo na krabici jejíž obsah je honorován nejen dobrými hodnoceními (Cigar Aficionado 93 a 94 nebo u Cigar Insider), ale i pochvalnými reakcemi fanoušků doutníků na internetu.

Za celým úspěchem doutníků z Esteli mimo jiných vlastností (ke kterým se ještě vrátím) stojí zejména umě vybraná směs tabáku v náplni. Ta podle výrobce pochází ze sedmi různých tabáků pěstovaných na sedmi různých honduraských a nikaragujských farmách. Vázací list pochází z brazilského regionu Meta Fina a velmi tmavý a mastný nikaragujský krycí list (Connecticut Broadleaf #1 Darks). Fermentace tabákových listů trvá nejméně 18 měsíců, zrání pak minimálně další rok a na zpracování se podílí výhradně nezkušenější baliči Drew Estate.

Výborně konstrukčně provedené robusto s prstýnkem vel. 54 nemá po celé jeho délce 12,7 cm jedinou chybičku. Na dotek působí velmi pevně bez nerovností a zakončené je dvojitou čepičkou. S ohledem na velikost prstýnku pro snazší úpravu oříznutím raději použijte ořezáváč s větším průměrem, piercer nebo nůžky.

Zkouška tahu před zapálením napoví, že doutník je utažený tak akorát a klade odpor přesně podle očekávání. Vůně, kterou je možné při zkoušení rozpoznat nejblíže připomíná kávu. Po zapálení jsem jako první v ústech ucítil v chuti vyzrálého tabáku jemnou hořkost pepře. Dále, cca v první třetině, také mnohem zajímavější kombinaci příchutí kůže a čokolády. Zhruba v polovině příchuť čokolády plynule vystřídá příchuť esperesa a v závěr patří nasládlé zemitosti. Doutník je příjemný bezpochyby díky celkovému krémovému charaktreru – ještě 15 min. po kouření cítíte na patře mastný film.

Po celou dobu 90 ti min. kouření jsem nemusel provádět žádnou korekci hoření. Spolu z bezchybným rovnoměrným hořením a bohatou produkcí kouře, doutník také zdobí světle šedivý až bílý popel, který navíc dobře drží.

Závěrem mohu říci, že tento středně silný nikaragujský doutník nejen skvěle vypadá, ale zcela určitě udělá radost i velmi náročným kuřákům. Nejsem si však jistý, zda bych jej díky plnému chuťovému profilu doporučil někomu, kdo právě začíná.  Doutníky se prodávají v balení doutníků po 24 anebo  48ks ve dřevěných krabicích s výrazným dekorováním brandu jen u vybraných obchodních zástupců. I přes mírně vyšší cenu (12 – 15 USD) je o doutníky Liga Privada No. 9 velký zájem, takže někdy bývá problém s jejich dostupností. V maloobchodních prodejnách ČR jsou zatím zcela nedostupné.


Napsat komentář