Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Stanislaw Vintage Red Torpedo

Stanislaw Vintage Red Torpedo

Doutníky Stanislaw Vintage serie poznáte snadno podle dvou prstýnků s červeným potiskem a rovněž také podle světlého krycího listu. Jak jsme již několikrát uvedli, pro Vintage série je mj. příznačná delší doba zrání použitého tabáku. Ten kdo kouří doutníky Stanislaw často, pozná tedy odlišnost od běžnách doutníků této značky na první pohled.

Red Torpedo byl můj druhý dominikánský doutník od značky Stanislaw, která je v Čechách známá především díky místnímu původu majitele. Konstrukčně je doutník zcela v pořádku, tj. nejsou patrné žádné viditelné vady a i odlepení prstýnku se obešlo bez problémů. Právě s odlepením prstýnku mají někteří kuřáci doutníků Stanislaw občasné problémy. Vzhled doutníku o délce 164milimetrů a prstýnku číslo 52 je velice uhlazený a nejblíže bych ho přirovnal k honduraskému Flor de Copan Rothschild, o kterém jsem psal minule.

Aroma po obvodu doutníků mi z části připomíná doutníky Cuban Crafters Cameroon Robusto, tj. tabáková vůně s tóny čaje a žíní. Avšak v porovnání s těmito doutníky je aroma jemnější a celkově příjemnější.

Příprava doutníku oříznutím je poněkud obtížnější. Doutník díky větší náplni klade ořezávači větší odpor. O to překvapivější je perfektní tah.  Řez se netřepí a zapálení žhavícím zapalovačem je tradičně bezproblémové. Produkce dýmu je zpočátku trochu nejistá, po plném rozhoření je však produkce šedobílého kouře více než úctyhodná. Hoření je rovněž v pořádku, obvod popela lemuje výrazná černá linie, podobně jako u již zmíněného Flor de Copan. Vlastnosti popela jsou u tohoto doutníků lehce nadprůměrné, po obvodu by mohl být více kompaktní, ale jinak mu nelze vytknout téměř nic.

První tóny na jazyku působí dřevnatě, lehce s tóny pepře a cedru. Chuť doutníku se v průběhu vyvíjí do sladka a ve třetí třetině tak dřevnaté tóny nahrazují chutě mandlí a marcipánu. Chuťová výraznost je střední, neštiplavá ani síla doutníku není nijak velká, i přes jeho rozměr. Mohl by tedy příjemně překvapit i začínající kuřáky, kteří nechtějí utrácet za dražší doutníky např. z kubánské produkce.

Cena lehce přesahující 150 Kč není nijak přehnaná a k rozměru doutníku si myslím, že je úměrná. Doutníky jsou baleny pod 10ks v cedrových krabicích a jejich dostupnost je výborná. Přestože si potrpím na tmavší doutníky, byl jsem příjemně překvapen a příště bych dal přednost spíše této červené linii před modrou.

Napsat komentář