Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Jaime Garcia Reserva Especial Robusto Maduro

Jaime Garcia Reserva Especial Robusto Maduro

Samotný název doutníku je tak dlouhý, že si jej snad ani nezapamatujete. Do paměti kuřákům doutníků se však zapsal spíše díky ocenění 90 časopisu Cigar Aficionado v roce 2011 nebo 92 časopisu Smoke v roce předchozím. Tedy v roce 2010, kdy byl uveden na trh.

Poprvé jsem jej ochutnal na doutníkové večeru v hotelu The Augustine a tenkrát mi v kombinaci s místním hutným pivem moc chutnal. Za směsí použitých tabákových listů stojí syn slavného Dona Pepina Garcii, Jaime. Zvolená kombinace listů propůjčuje nikaragujskému doutníku plný chuťový charakter a zajímavou nasládlou vůni hořké čokolády.

Velmi tmavý krycí list šestiletý Connecticut Broadleaf spolu s téměř dokonalým tvarem jistě zaujme kdejaké oko milovníka doutníků. I na dotek je doutník konzistentní a působí pevně. Vázací list i náplň pochází rovněž z Nikaragui. Přičemž právě pro náplň jsou použité listy částečně z plantáží a produkce rodiny Garia a částečně Oliva. Na 13,3 cm dlouhém robustu s výrazným prstýnkem vel. 52 nenaleznete mnoho žilek a i švy jsou pěkně zpracovány.

K úpravě doutníku doporučuji použít ořezávač příslušný jeho velikosti prstýnku, popř. doutníkové nůžky. Po jeho zapálení jsem jako první zaznamenal chuť černého pepře v kombinaci se mírně nasládlou hořkou čokoládou. Úvodní nahořklost se v první třetině postupně vytrácí a v základní čokoládové chuti lze rozpoznat také dřevité tóny. Pro druhou třetinu je vedle hořké čokolády charakteristická zemitost a příchuť trávy či sena. Závěrečnou třetinu lze pak označit za velké čokoládové finále.

Od začátku do konce cca 60ti min. hoření provází bohatý a chuťově plný kouř a podle vlastní zkušenosti musím říci, že si tento středně silný doutník vychutnáte lépe v kombinaci s pivem než-li např. jen s vodou. Až na jednu výjimku byl i tah a hoření bez problémové. Korekce zapalovačem byla nutná jen v poslední třetině, neboť hoření v této části bylo nerovnoměrné a jen částečné. Zajímavý rozdíl je v barvě popela při prvním a druhém testování. Na rozdíl od prvního případu, kdy byl popel světlounce šedivý, v tom druhém byl jeho odstín výrazně tmavší. Protože je doutník chuťově velmi výrazný raději bych jej nedoporučoval začínajícím kuřákům.

Jaime Garcia Reserva Especial Robusto Maduro jsou v ČR běžně k dostání v dřevených krabicích po 20ks s celkem přijatelnou cenou cca 180Kč za kus. Z mého pohledu patří k těm lepším doutníkům produkce My Father a rozhodně převyšuje např. Don Pepin Garcia „Serie JJ“ Selectos.

Jeden komentář k Jaime Garcia Reserva Especial Robusto Maduro

Napsat komentář