Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Don Pepin Garcia „Serie JJ“ Selectos

Don Pepin Garcia

Druhým testovaným doutníkem z dílny Don Jose (Pepin) Garcii byl Selectos ze „Serie JJ“. Doutníky „Serie JJ“ se také nazývají podle barv svého prstýnku „White Label“. Vlastní pojmenování výrobcem odpovídá rozměru robusto, krycí list je světlejší než u Invictos a značen je také odstínem corojo. Zajímavostí je, že Don Pepin Garcia doutníky „Serie JJ“ rozměr Selectos vyrábí a osobně na celý proces dohlíží. Garcia senior je gentlemanem, který se narodil na Kubě a v doutníkové výrobě pohybuje opravdu dlouho.

Zkušenosti s výrobou zpočátku sbíral už od mládí, údajně se motání a balení věnuje od dvanácti let, kromě dvou let, které strávil v armádě. Ještě na kubě získal hodnost Tabequero Maestro, mohl se tedy věnovat výrobě všech druhů doutníků i těm nejsložitějším tvarům jako diadema nebo salomon. I výroba náročných tvarů a rozměrů v jeho rukou vypadá skutečně jednoduše. Práce v dílnách značek Partagas, Cohiba a Montecristo pro něj byla tou nejlepší školou, přesto pro něj byla stále práce spíše koníčkem, který si opravdu užíval. Po „odchodu“ z Kuby založil vlastní doutníkové dílny v Miami(USA) a Esteli(Nikaragua).  Sen Joseho Garcii bylo vytvořit doutník s krycím listem z tabáku pěstovaného z kubánských semen, vázacím listem z Nikaraguy, který by byl plněn dlouhými listy(longfiller) dvou druhů tabáku. Podle některých domněnek byl tento sen inspirací k výrobě doutníků série „JJ“.

Nyní už ke kouření doutníku, jímž jsem byl o proti prvnímu Garciovi trochu zklamán. Hlavním nedostatkem byl prasklý krycí list, nejspíše díky několika denní karanténě před přesunutím do velkého humidoru. Rozměrově mi seděl perfektně, je na chlup stejný jako první „Blue Label“, odpovídá tedy robustu. Zapálení proběhlo po nahřátí paty bez problémů. Tah byl dobrý, srovnatelný s Invictos,  šedobílý popel měl schopnost „držet“ o trochu horší. Bohužel po odpadnutí první části popela se rovnoměrnost hoření zhoršila (pravděpodobně kvůli prasklému krycímu listu). Chuť doutníku byla jemnější než u „Blue Label“ spíše dřevnatá s lehkými tóny kůže.

Kouření doutníku zabralo cca 45 minut a cena je o několik málo korun vyšší než u „Blue Label“ Invictos.
Tento doutník je oproti svému modrému bratříčkovi z dílny Tabacalera jemnější, ale chuťově mi více seděl první Garcia. Mou pozornost upoutal spíše následně po shlédnutí videa o výrobě doutníků v Nikaraguy, kde tento doutník kouří sám spolumajitel Tabacalery Garcia senior. Nevylučuji, že se můj pohled na Selectos JJ časem změní, mezi jedním z názorů o tomto doutníku jsem našel i doporučení nechat jej v humidoru vyzrát. V budoucnu zkusím minimálně ještě jeden další kus, pro porovnání s neporušeným krycím listem, zatím je na tom v mém osobním hodnocení lépe „Blue Label“ Invictos.

Napsat komentář