Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

H. Upmann Magnum 48 Edición Limitada

H. Upmann Magnum 48 Edición Limitada

Kubánský doutník H. Upmann Magnum 48 Edición Limitada jsem zakoupil ve slovenské prodejně spol. My & Mi před dvěmi lety a od té doby „odpočíval“ v humidoru v těsném sousedství doutníků H. Upmann Magnum 46 a 50. Zmíněné doutníky jsem měl možnost poznat opakovaně s veskrze pozitivní zkušeností a proto byla moje zvědavost o to větší. Ale to si asi dokážete představit.

Oproti H. Upmann Magnum 46 a 50 je 48 se svojí délkou 11cm a prstýnkem vel. 48 výrazně menší. A stejně jako u všech kubánských doutníků je všechen obsažený tabák původem z Kuby s tím rozdílem, že tabákové listy pro tento doutník, podle výrobce, zrají 2 roky. Na dotek jeho povrch působí pevně, tvrdě, zkrátka jako by byl nacpaný tabákem a hodně utažený až jsem měl obavy, že tah bude mizerný. Krycí list rozhodně nepůsobí takovým uhlazeným dojmem jako je tomu u 46 nebo 50. Naopak, má spíše rustikálnější vzhled, tmavší odstín a i na dotek je jeho povrh hrubější. Já s tím problém nemám, zejména protože po konstrukční stránce působí Magnum 48 velmi konzistentně a bez zjevných vad (když pominu své prvotní obavy z špatného tahu). Jeho kvalitu zpracování mj. dokládá jeho zakončení tzv. „trojitou čepičkou“.

Aroma středně silného doutníku tvoří spíše méně výrazná směs vůní zralého tabáku, mandlí a cedrového dřeva. Jeho oříznutí je bezproblémové a při zkoušce tahu ještě nezapáleného doutníku jsem byl překvapen ani ne tak zemitou a cedrovou chutí jako spíše bezvadným tahem. Po jeho zapálení je chuťově zajímavý hned začátek svou nasládlou chutí tabáku s příchutí cedru a kakaa v opravdu úctyhodném množstvím krémového kouře. V druhé třetině je kromě výrazného cedru zajímavá také příchuť podobná karamelu či melase. Důležité je říci také, že v druhé třetina je doutník silnější. Závěrečná třetina doutníku patří dřevité chuti cedru, která je však mírně pikantnější, ne však agresivní.

S ohledem na velikost mě potěšila velice dobrá produkce dýmu a překvapivě i dobré držení popele. Ačkoliv jeho sloupec je zakřivený a má v sobě řadu různých trhlinek drží stále pohromadě. O tahu už jsem psal a s tím souvisí i perfektní hoření, sice mírně nerovnoměrně, ale bez potřeby korekce.  Pokud mám vyjádřit celkový dojem z tohoto short robusta, tak mě opravdu velmi příjemně překvapil, asi jako Cohiba Siglo I a domnívám se, že v této velikosti patří k tomu lepšímu z produkce značky H. Upmann. V kombinaci s jemným guatemalským rumem Zacapa skvěle vynikne dobře vybalancovaný mix středně intenzivních chutí. Ale dokážu si k doutníku přestavit i dobré světlé pivo nebo kávu.

Při koupi tohoto doutníku, který je sice dostupný v ČR, je nutné se zaměřit spíše na obchody, které vyjma běžné nabídky doutníků nabízí i limitované edice. Prodává se v baleních po 25ks s cenou cca 240kč za kus.

Napsat komentář