Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Diplomáticos Exlusivo Espana

Diplomáticos Exlusivo Espana

Diplomáticos Exclusivo Espaňa je další z doutníků, který jsem před rokem pořídil ve Španělsku zejména proto, že se jedná o  regionální edici, u nás nepříliš známé kubánské značky Diplomáticos. Podle výrobce je produkce této edice omezena na množství 5000 krabic po 10ks. Různé zdroje tuto značku typizují jako levnější alternativu značky Montecristo. Podle vlastní zkušenosti musím říci, že rozhodně nejde o nekvalitní doutníky.

Krycí, vázací list i náplň tohoto krátkého robusta jsou původem z Kuby a nebýt mého neopatrného zacházení byla by jeho konstrukce bezchybná. Pata doutníku je poškozená mým zaviněním neopatrného uložení při cestování, ale jinak je doutník v pořádku a o kvalitním zpracování vypovídá mj. zakončení trojitou čepičkou. Je pevný, pružný s rovnoměrně rozdělenou náplní, bez měkkých nebo tvrdých míst. Navíc mi přijde doutník docela na nacpaný tabákem, což ve mě obvykle vyvolá obavy z obtížného tahu. Těsné švy krycího listu světle hnědého odstínu prakticky nejsou vidět na kterém jsou také vidět drobné žilky.

Hlava doutníku voní po tabáku a také vůní podobné tomu jak voní staré knihy, taková ta mírná zatuchlina, kterou jsem cítil i v H. Upmann Magnum 48 Edición Limitada. Pata doutníku voní vyzrálým tabákem stejně jako tělo, v kterém je trošku cítit i cedr. Diplomáticos, s kterými jsem měl cca před 4 lety voněli úplně jinak, tenkrát se mi zdálo čokoládové.

Oříznutí a zapálení jen 10,2 cm dlouhého doutníku s prstýnkem vel. č. 50 je snadné. Tah je při zkoušce možná až moc snadný a je v něm cítit jednoduše vyzrálý tabák.

První obláčky kouře v sobě krom chuti tabáku skrývají jen jemnou dřevitou příchuť. Celkové je doutník velmi málo chuťově intenzivní, ale produkcí kouře je naopak bohatý. Na konci první třetiny je tabáková chuť o stupínek intenzivnější a mírně nasládlá. Druhá třetina je sice výraznější ale chuťově konzistentní s tou první. Zpestřením je snad jen příchuť podobná vanilce, ale i ta je velmi málo intenzivní. I v poslední třetině je tomu stejně. Sice je v ní možné ucítit lehkou nahořklost, ale to je asi tak všechno.

I proto cca 35 min zážitek spojený s Diplomáticos Exlusivo Espana mohu s klidným svědomím doporučit i začínajícím kuřákům. Doutník není silný ani chuťově intenzivní. Navíc jak jsem již zmínil jde o malý formát a např. podobně jako Hoyo de Monterrey Petit Robusto je to ideál pro toho kdo chce začít s doutníky. Hoří rovnoměrně, nezhasíná, má lehký tah a nepřehřívá se. Navíc překvapivě dobře drží popel, cca 4 cm až k druhému prstýnku. Popel doutníku je i barevně celkem zajímavý, protože se v jeho barvě střídají světlounce šedivé a tmavě šedivé až černé tóny.  Zkušenější kuřáky jisto jistě neohromí, ale na druhou stranu je to doutník s klasickou kubánskou tabákovou chutí, který si můžete dát o pauze ke kávě a hlava se vám z něj ne zatočí.

O Dostupnosti tohoto doutníku v ČR se z pochopitelných důvodů nemusím vyjadřovat, ale pokud navštívíte např. na dovolené Španělsko rozhodně stojí za to se podívat do nějakého krámku s tabákový mi výrobky. Regionální edice kubánských doutníků tam mají i v obyčejných obchodech. Tento doutník jsem koupil cca za 7 €. V budoucnu se snad dostanu i k recenzi doutníku této značky z běžně produkce jenž jsou k dostání v ČR. Pro některé kuřáky mohou být cenově celkem zajímavé.

Napsat komentář