Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Punch Exclusivo Espana

Punch Exclusivo Espana

O tomto doutníku už psal recenzi Zdeněk a protože jsem asi před týdnem měl doutník stejné značky (konkrétně Punch Punch) vzpomněl jsem si právě na Punch Exclusivo Espana a vyhrabal ho z humidoru. Napadlo mě, že by mohlo být zajímavé porovnat co s tímto doutníkem udělá více než roční skladování v humidoru. Zda pomůže k lepšímu či nikoliv.

Na první pohled jde u tohoto kubánského doutníku o velmi pěkné konstrukční provedení. Doutník je pevný, pružný a jeho hlava je zakončená trojitou čepičkou. I zpracování krycího listu je vskutku příkladné, prakticky neviditelné švy a jen mírné žilkování. Asi nemá cenu to více rozvádět, protože už o tom psal Zdeněk ve své recenzi:

Původní rezcenze ze dne 26.3.2013: Punch Exclusivo Espana

Aproto se zaměřím spíše na aroma a chutě, které doutník tohoto úžasného formátu grand robusto po takové době přináší. Sám jsem byl velmi zvědavý. Obecně vůně doutníku nebyla příliš výrazná. Hlava doutníku je aromaticky neutrální a jediné co je cítit je jemná vůně tabáku a cedru. V těle doutníku je vůně cedru v kombinaci s kůží cítit o trošku více, ale opět nic výrazného. Překvapením je pata jejíž aroma zralého tabáku, cedru a sušených hub mi trochu připomnělo velice zajímavý honduraský doutník Room 101 Daruma Sucio.

Pro oříznutí jsem použil klasický ořezávač. Při zkoušce tahu před zapálením, který je na jedničku, je nejvíce cítit cedr s vůní kůže a sena. Po jeho zapálení je chut vlastně nijaká a až po cca 5 min. je cítit klasická tabáková chuť a s příchutí cedru. Bohužel ta je charakteristická pro druhou i třetí třetinu bez velkých změn s rozdílem proměnlivé intenzity. V druhé, zemitější třetině je sice v jeden moment cítit i černý pepř, ale to je tak vše. V závěru je doutník trošku pikantnější s příchutí kůže, ale žádné překvápko se nekoná. Zkrátka, když to porovnám s předchozí recenzí, žádná velkou velkou změnu v chuťovém profilu tohoto jinak krásného doutníku čas nehraje. Odchylky lze přisoudit individuálnímu vnímání.

Po celou dobu hoření je třeba pochválit jak skvělý tah, tak produkci kouře jemných chutí. Hoření je z počátku zcela rovnoměrné avšak v druhé třetině se zhorší a dále už je nerovnoměrné avšak bez potřeby korekce zapalovačem. Zpočátku světlý odstín šedivého popele se postupně mění v ne tak atraktivní tmavější odstín šedivé a jeho držení je průměrné.

Závěrem musím zmínit, že je Punch Exclusivo Espana sice velmi kvalitní doutník s puncem vjímečnosti a přináší jemnou  chuť kubánského tabáku, ale taky trošku jednotvárný. Na druhou stranu jej může zkusit i méně zkušený kuřák. Pro toho, kdo je náročnější povahy, bude podle mě mnohem zajímavější od značky Punch doutník Double Coronas.

Napsat komentář