Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Liga Privada Unico Dirty Rat

Liga Privada Unico Dirty Rat

Drew Estate je u nás známý výrobce doutníkům zejména díky značce Liga Privada, přesněji blendům No. 9 a T52. Série Liga Privada Unico se však o té běžné liší použitím vzácnějších tabákových listů a proto i produkce je objemově omezenější. Vůbec prvním doutníkem této série je právě Dirty Rat. Vyrábí se od roku 2009 a na trh byl uveden Srpnu 2011.  I přes doporučení, se nechtělo mi moc dlouho čekat a nechávat doutníky odpočívat v humidoru a před napsáním této recenze jsem tři vyzkoušel.

Rozměry a formát: Corona, s délkou 12,7 cm a prstýnek vel. 44.

Složení: Podobné jako u zmíněného T52, krycí list Connecticut River Valley Stalk Cut a Cured Sun Grown Habano, náplň je z Nikaragui a Hondurasu, vázací list Mata Fina je z Brazílie.

Vzhled: Olejnatý, velmi tmavý-hnědý krycí list má rustikální povrch s viditelným žilkováním. Bezesporu zajímavým prvkem designu doutníku je „pigtail“ zakončení hlavy. Doutník je dekorovaný klasickým prstýnkem značky Liga Privada. Celkově doutník působí osobitým a vyjimečným dojmem.

Konstrukce:  Doutník u má těsné švy krycího listu. Konstrukce je pevná na dotek a povrch doutníku je hrubější. Náplň je rozdělená rovnoměrně bez jediné chybičky. Hlava doutníku je zakončena zmíněnou úpravou „pigtail“. Odtržení/ukroucení  „pigtail“ může být alternativou klasického oříznutí.

Vůně: Výrazná nasládlá vůně tabáku, hrozinek a hořké čokolády. U paty je vůně doplněná vůní kakaa u hlavy doutníku  zase vůní sena.

Úprava, tah a hoření: úprava doutníku pouze odtrhnutím „pigtail“ a zapálení plynovým zapalovačem bez problémů. Tah doutníku je naprosto bezproblémový, odpor podle očekávání. Světle šedivý popel je kompaktní  a jeho držení je nadprůměrné – odložil jsem v půlce a pak až na konci. Produkce kouře je s ohledem na violu nadstandardní. Hoření je mírně nerovnoměrné – jedna estetická korekce zapalovačem.

Chuť:

1/3: Nekompromisní pepřový nástup od první vteřiny.  Po 5-10 min. dominantní chuť pepře ustupuje na pozadí (anebo si na to chuťové buňky prostě zvyknou). Každopádně, dále je doutník zajímavější. Chuť je zemitější s příchutí hořké čokolády.

2/3: Zemitá chuť s příchutí hořké čokolády je nově trošku sladší, s příchutí hrozinek a cedru, ale hlavně cca od půlky mnohem krémovější. Sem tam na pozadí probleskne jemná pikantní příchutí nejspíše skořice, možná badyánu.

3/3: Dominantnější dřevitá chuť cedru a na pozadí s jemnou s příchutí hořké čokolády. Stále si zachovává svou krémovost.

Charakteristika: silný, chuťově intenzivní.

Doba kouření: 65 min.

Nápoje: Coca-cola.

Cena, balení a dostupnost:

Doutník je v ČR běžně dostupný za 320 Kč za kus. Balení doutníků je v hezké dřevěné krabici po 12ks.

Doporučení:

Osobně dávám přednost blandu No.9 a z toho vychází i moje hodnocení. Doutník je podle mě  ještě více kořeněný a pepřový než T52. Výrazná chuť je v důsledku použití metody zrání „stalk cut“ krycího listu. Při předchozím zkoušení jsem doutník pároval s různými nealko/alko nápoji a nejlépe mi k tomu sedí Coca-cola, která trochu srazí úvodní pepřovitost. Jedná se o velmi siný doutník, takže ho nedoporučují začátečníkům a mnohem lépe si ho vychutnáte v klidu bez spěchu ve stínu, než při chůzi nebo práci na zahradě. Naopak, může být zajímavou inspirací pro zkušenější kuřáky, co si potrpí na plnou chuť doutníků. Deklaruje to výrobce a je zjevné, že s odpočinkem v humidoru může doutník získat, resp. zdokonalit zážitek jeho majitele. Z půlkou balení doutníků, to mám v plánu.

Hodnocení: 7/10

 

Napsat komentář