Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Tatuaje Fausto Avion 12

Tatuaje Fausto Avion 12 Short Perfecto

Tatuaje produkuje poměrně velké množství zajímavých doutníků, mezi které bezesporu patří Fausto Avion 12 Short Perfecto. Zajímavý je nejen tvarem, ale také tím, že se jedná o počtem omezenou produkci doutníků.

Podle výrobce Tatuaje, resp. jeho zakladatele Pete Jonsona, je Avion vrcholem ředy Fausto. A pravdou je, že nejen konstrukčně je proveden velmi dobře bez zjevných nedostatků, ale i tvarově a barvou krycího listu (odstín maduro) je velmi atraktivní. Asi je to tím, že tvar perfecto je v dnešní době tak trošku ze staré školy a pokaždé když jej uvidím, vzpomenu si na kubánské doutníky Cuaba. Na Avionu je zřejmá úprava boxpress a pod tmavě hnědým krycím listem z Ekvádoru se skrývá solidní množství tabákových listů (náplň i vázací list) z Nikaraguii. Na dotek tak působí doutník pevně bez měkkých částí. Velmi příjemné aroma tabákových listů blízce připomíná vůni hořké čokolády a cedru.

14,3 cm dlouhé perfecto s vel. prstýnku č. 48/52 nepředstavuje žádný problém při oříznutí. Hned po jeho zapálení ucítíte pikantní směs chutí kombinující hořkou čokoládu, espreso a zemitost. I v druhé třetině je nadále dominatní čokoládová nebo kakaová příchuť avšak je poměrně pikatněji kořeněná (černý pepř nebo něco podobného). V závěrečné třetině tuto zajímavou kombinaci chutí doplňuje mírná nasládlost. Ikdyž se zrovna neřadím mezi milovníky černého pepře, musím říci, že chuťově je tento doutník dobře vyvážený a rozhodně není nudný. Co se týče intenzity, je Avion podle mě o méně chuťově intenzivní než např. Tatuaje Havana IV Angeles.

Po celou dobu (cca 80 min.) rovnoměrného hoření doutník poskytuje opravdu velkorysé množství kouře. Jeho tah je skvělý a tak nedochází k nežádoucímu prohořívání ani není nutné provádět dodatečné korekce zapalovačem. I držení popele je velice dobré. Příznivci tohoto doutníku doporučují délé jak rok dalšího odpočívání v humidoru s cílem zjemnění příchuti pepře. Musím poznamenat, že mě zvědavost nedala více času než dva měsíce. Svoje dopručení tenhoto středně silného doutníku bych adresoval zkušenějším kuřákům. Zároveň musím dodat, že v porovnání s Tatuaje Reserva J21, bych upřednostnil J21.

S dostupností tohoto nikaragujského doutníku, který továrna My Father Cigars S.A. dodává v balení po 20 ks je to více než složité. A to nehovořím o ČR, ale celosvětově. Zdá se, že po první řtvrtletí roku 2013 je bohužel nedostatkovým zbožím. Proto lituji, že jsem si jich za cenu kolem 10USD za ks nekoupil více.

Napsat komentář