Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Ramón Allones Edición Regional Países Bajos

Ramón Allones Edición Regional Países Bajos

Menší variantou robusta Special Selected je doutník Robusto Corto nebo-li Ramón Allones Edición Regional Países Bajos, limitovaná edice pro nizozemský trh. Čítá jen 2000 krabic těchto doutníků. Bohužel jsem měl pouze jeden kus, který v humidoru odpočíval déle jak 6 měsíců.

Toto petit robusto je o 2cm kratší než Special Selected (tedy v celkové délce 10,2cm), ale prstýnek zůstává stejné velikosti (tj. 50). Prakticky má také Robusto Corto zcela totožné proporce jako izraelská regionální edice Ramon Allones Petit Robusto.

Pouze pro úplnost zmiňuji, že veškeré použité tabákové listy pochází z Kuby a na Kubě byl také vyroben. Navenek doutník prezentuje atraktivní krycí list hnědé barvy s červeným odstínem. O jeho kvalitě vypovídají jen drobné žilky na jeho povrchu a o pečlivém zpracování zase pevné, sotva viditelné švy. Krycí list i konstrukce doutníku jsou bez jediné chybičky. Zrovna tak tabáková náplň je rovnoměrně rozdělená, takže doutník je na dotek pevný, pružný, bez měkkých nebo naopak tvrdých míst.  Jeho zakončení je umě provedeno tzv. trojitou čepičkou.

Pro jeho oříznutí jsem použil V ořezávač. Při opakované zkoušce tahu tzv. na prázdno jsem ucítil jemně nasládlou a zemitou vůni tabáku, v které je cítit cedr. Náplň doutníku klade odpor tahu přesně akorát.

Po zapálení doutníku je v tabákové chuti kouře cítit zemitá příchuť se špetkou karamelu a výraznou příchutí cedru. Příjemnou kombinaci chutí v závěru třetiny doplňuje příchuť kůže. Skvělé je, že doutník hned od začátku produkuje opravdu pěkné množství kouře. V druhé třetině je ve zmíněné kombinaci méně výrazná zemitost, příchuť dřeva je však stále výrazná, ale tentokrát doplněná ořechovou příchutí. V závěrečné třetině je stále dominantní tabáková chuť s příchutí dřeva avšak v  závěru o málo sladší s tóny kakaa. Kromě úplného začátku je dobře vyvážená směs chutí příjemné krémová.

Myslím, že se rozhodně vyplatí nepospíchat a kouřit doutník v klidu a pomalu. Ani ne tak proto, že by se přehříval, spíše si ho tak lépe vychutnáte. Počítejte s cca 60 min. dobou na kouření, ke kterému se skvěle hodí cappuccino.

Jak jsem zmínil, tah má Robusto Corto bezvadný a stejně dobře je na tom i s produkcí kouře. Hoření je sice chvílemi mírně nepravidelné, ale rozhodně nebylo nutné provádět korekci zapalovačem. S držením světle šedivého popele to není úplná výhra. Opakovaně se v jeho sloupci cca po 0,5 – 1cm udělá podlouhlá prasklina a pak je lepší jej odložit.

Doutník je středně silný a chuťově středně intenzivní. Ikdyž je spíše v hledáčku  sběratelů, jeho koupi bych doporučil každému, kdo bude mít příležitost. Dostupnost doutníku je daná tím, že jde regionální edici.  Doutníky Ramón Allones Edición Regional Países Bajos jsou baleny v krabicích po 25ks s cenou 10€ za kus.

2 komentářů k Ramón Allones Edición Regional Países Bajos

Napsat komentář