Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Rafael Gonzalez Coronas Extra

Rafael Gonzalez Coronas Extra

Kubánský doutník Rafael Gonzalez Corona Extra patří mezi ty, o kterých toho milovníci doutníků mnoho nevědí anebo většinou tuto kubánskou značku vůbec neznají. Podle Habanos S.A. se bohužel přestal vyrábět v roce 2010, ale na druhou stranu, jej díky nízkému povědomí celkem snadno seženete.

Tabákový listy 14,3 cm dlouhého doutníku s prstýnkem vel. 46 pochází tradičně z oblasti Vuelta Abajo. Ze tří nabízených doutníků značky Rafael Gonzalez je tato corona gorda nevětší.  Zajímavé je doporučení výrobce, aby si jej kuřáci vychutnali buď do jednoho měsíce od odeslání (tím je nejspíše myšleno od data výroby)  anebo až po roce tzv. odpočívání v humidoru. V tomto směru můžeme být s ohledem na výše uvedené informace o ukončení výroby bez starosti.

Doutník se prezentuje jednoduše mírně nasládlou vůní vyzrálého tabáku a světlejším krycím listem s několika patrnými žílami. Tvarově je rovnoměrný bez jakýchkoliv nedostatků. Na dotyk doutník působí konzistentně, pevně a je také umně zakončen trojitou čepičkou. Její odstranění ořezávačem je i přes mírný odpor snadné.

Po zapálení doutníku vás zprvu překvapí velmi, možná až příliš intenzivní, tabáková chuť s příchutí mléčné čokolády. Ta se naštěstí velmi rychle sníží a v krémovém kouři ještě více vyniká příchuť čokolády. Ta je ostatně nejvýraznější příchutí po celou dobu cca 60 min. kouření. Zhruba v polovině se k příchuti mléčné čokolády přidává i příchuť nejblíže podobná lístkovým ořechům. Vyjma začátku má doutník jemnější chuťový charakter. V závěru tuto charakteristiku obohacuje také příchuť cedru a dále také zemitost.

Hoření doutníku je mírně a v závěru více nerovnoměrné, ale zato držení světle šedivého popele je bezvadné. S tahem doutníku je to podobné jako s jeho chutí. Na začátku je komplikovanější  a je nutné  vynaložit větší úsilí, ale cca po 5 min. je již standardní. Pokud bychom tento doutník chtěli srovnávat např. s rozměrově příbuzným  H. Upmann Magnum 46, je zřejmé, že Rafael Gonzalez Coronas Extra nebude „jedničkou“. Ale na druhou stranu za tu cenu?

Díky tomu, že značka Rafael Gonzalez není v ČR příliš známá neseženete doutníky balené po 25 ks v cedrových krabicích ve všech maloobchodních prodejnách. Neboť některé prodejny se zcela pragmaticky zaměřují zejména na zboží, které se dobře prodává (Cohiba, Montecristo a spol.). Tam kde na ně narazíte se cena pohybuje kolem hranice 180Kč za ks.

Napsat komentář