Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

NUB 460 Connecticut

NUB 460 Connecticut

Doutník z produkce rodiny Oliva za jehož existencí stojí  Sam Leccia (dnes šéf Leccia Tobacco) jsem si postupem času hodně oblíbil. Je třeba říci, že vznik značky NUB, tj. formát (tlustý a krátky), který reprezentuje, byl zpočátku vnímám spíše skepticky, bez komerční budoucnosti. Navzdory této předpovědi je dnes celkem rozšířený a mezi kuřáky oblíbený.

Doutník, který je ručně vyráběný v nikaragujské fabrice Oliva Cigar Co. z nikaragujských tabákových listů (pro náplň a pro vázací list) a ekvádorského connecticut shade (pro krycí list). Jeho perfektnímu zpracování nelze vůbec nic vytknout, jak už jsme si ostatně zvykli u doutníků produkovaných rodinou Oliva. Nepočítal jsem to přesně, ale stihl jsem jich vyzkoušet kolem 15 a to v kombinaci s různými nápoji: káva, čaj, světlé pivo. Nejvíce mi vyhovuje kombinace s posledně zmíněným alkoholickým nápojem.

Jen 10,2cm dlouhý doutník, za to s prstýnkem vel. 60, má světlý a velmi hladký olejnatý krycí list s jemným žilkováním a dokonalým tvarem bez jakékoliv chybky. I na dotek je náplň homogenní. Jemná tabáková vůně je nasládlá a dřevitá se známkou pro mě těžko identifikovatelného koření.

Pro oříznutí, s ohledem na vel. prstýnku, doporučuji použít ořezávač s větším průměrem a tím se vyhnete problémům. Zapálení je bezproblémové. Od počátku má doutník skvělý tah s mírným odporem. Jak tušíte, produkce dýmu je velká a to hned po zapálení.

V první třetině lze v krémovém kouři jako první rozeznat dřevité a jemné nasládlé tóny cedru, ale také ořechu. V druhé třetině, tuto kombinaci doplňuje zajímavá příchuť pečeného chleba. Závěrečná třetina přináší pikantní tóny pepře. Ačkoliv se nejedná o nijak chuťově komplexní doutník, oceňuji vyváženost chutí a že ani v závěru není chuťově agresivní.

Ačkoliv jsem zprvu na NUB 460 Connecticut pohlížel spíše s despektem (dílem z části díky mé zkušenosti s problematickým hořením Cain NUB 460) , praxe mě přesvědčila o opaku. Zejména díky středně intenzivnímu chuťovému profilu, bezproblémovému tahu i rovnoměrnému hoření. Doutník se také nepřehřívá a má hezký hustý pevný popel. S ohledem na střední sílu doutníku si myslím, že jej mohou vyzkoušet i začínající kuřáci.

NUB 460 Connecticut se prodává po 24 kusech v dřevěné krabici a v ČR je celkem dobře dostupný s cenou kolem 190 Kč.

Napsat komentář