Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Liga Privada Únicos Papas Fritas

Liga Privada Unicos Papas Fritas

Konečně jsem se dostal k dalšímu doutníku z produkce Drew Estate, který sice rozhodně nepatří rozměrově mezi velikány. Je tomu přesně naopak, ale přesto jde o velice zajímavý a vyhledávaný kousek. V roce 2012 byl uveden na trh (výstava IPCPR 2012) a jeho příprava v nikaragujské La Gran Fabrica Drew Estate, výběr směsi tabákových listů atp. trvala téměř rok.

První co mě bezprostředně zaujalo je zakončení, tzv. hlavy tohoto malého doutníku, velmi podobné kubánským doutníkům značky Trinidad nebo např. Cohiba Behike, ale i dalších. Zajímavé je i balení doutníků v aluminiové krabičce. Asi největším vizuálním rozdílem od ostatních doutníků této značky je odlišné umístění prstýnku na jeho tzv. patě.

Dalším rozdílem do ostatních doutníků Liga Privada je výrazný rozdíl v ceně, který je podmíněn použitými tabákovými listy. Na rozdíl od ostatních Papas Fritas ve své náplni nepoužívají celé listy, ale pouze strojově připravenou náplň původem z Hondurasu a Nikaragui, tj. jedná se o shortfiller. Vázací list doutníku pochází z Brazílie (Mata Fina) a krásný tmavý krycí list pochází z opět z Nikaragui (Connecticut Broadleaf #1 Darks), který je použitý, mj. i u legendárního Liga Privada No. 9.

Doutníky bohužel v humidoru nevydržely déle jak měsíc. Bohužel jen měsíc, neboť jemná nasládlá kakaová vůně a moje zvědavost byly společně silným argumentem k tomu doutníky  vyzkoušet bez prodlení. Konstrukčně nelze doutníku vůbec nic vytknout tak, jak jsme zvyklí u značky Liga Privada/Undercrown. Úprava této petit cornony dlouhé 11,5 s prstýnkem vel. 44 ořezávačem i její zapálení je snadné.

Hned po zapálení doutníku jsem ucítil nasládlou kakoaovou chuť v kombinaci s dřevitou chutí cedru, ale i espressa. Tato kombinace chutí je charakteristická pro celou první třetinu a pikantnost této směsi chutí sem tam doplňuje jemná příchuť pepře. V druhé třetině je výraznější chuť kůže, přestože je stále cítit, nyní, méně výraznou chuť cedru či kakaa. V závěrečné třetině je doutník nejpikantnější díky výraznější chuti nahořklého pepře. Síla doutníku v průběhu jeho hoření má vzrůstající tendenci a v závěru má plnou sílu.

Po celou dobu bezproblémového a rovnoměrného hoření doutník skvěle drží popel a produkuje opravdu masivní množství krásně krémového kouře. Když připočteme i úctyhodnou dobu zábavy cca 50 min., intenzitu a vyváženost chutí společně se sílou doutníku, kterou doutník nabízí s ohledem na svou velikost. Jde o skvělou práci Drew Estate. Rozhodně nemohu, než-li doporučit k vyzkoušení, snad s vyjímkou začátečníků.

Já jsem k doutníku jsem v prvním případě pil světlé pivo, ale doporučil bych spíše nějaké hutnějšího charakteru anebo kávu, ke které se doutník perfektně hodí. O tom jsem se měl možnost později přesvědčit.

V již zmíněném balení jsou 4 doutníky a karton obsahuje 7 těchto krabiček s cenou za jednu krabičku cca 24USD (tedy 6USD/ks). V České republice zatím bohužel není dostupný jediný zástupce značky a proto nezbývá než se na nákup doutníků zaměřit v zahraničí. Název doutníků Papas Fritas je údajně odvozen od oblíbeného jídla šéfa Drew Estate El Jefe, kterým jsou hranolky. Dále se výrobce chlubí tím, že tento doutník je nejpečlivěji vyrobený shortfiller na trhu s doutníky a výsledkem toho je mj. skvělé držení popele. Také se píše o tom, že náplň Papas Fritas je výsledkem zbytků tabákových listů určených pro No. 9 a T52.

Napsat komentář