Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

La Aroma del Caribe Mi Amor Belicoso

La Aroma del Caribe Mi Amor Belicoso

Poprvé jsem doutník ochutnal na společenském večeru pro fandy doutníku pořádaný značkou Ashton. Popravdě ani nevím jak tehdy chutnal, protože tenkrát to byla je část celkového zážitku vedle alkoholických nápadů. Takže když jsem to nezvládl na poprvé musel jsem si ho koupit znovu (rovnou 3ks). Známým faktem je, že doutníky této značky jsou výsledkem zdařilé spolupráce rodiny Garcia a značky Ashton. Vyrábějí se v  továrně My Father.

Dva prstýnky zdobí  doutník s  krásně tmavým krycím listem původem z Mexika (San Andres) s drsnějším povrchem s drobnými krupičkami zejména u jeho tzv. „hlavy“. Na krycím listu je vidět jen pár žilek a švy jsou téměř neviditelné. Konstrukčně je doutník (úprava „box press“) velice dobře zpracovaný až na cca 0,5cm velkou nerovnost – prohlubeň v jeho kónickém rameni. Pod povrchem krycího listu je vázací list a náplň z Nikaragui.

Když nikaragujský 12,7cm dlouhý doutník s prstýnkem vel. 54 vytáhnete z jeho obalu, jeho vůně jsou poměrně výrazné. Aroma tzv. „paty“ doutníku je kombinací čokolády  a sena a není ani tak sladká. Za to tzv. „tělo“ doutníku voní po hořké čokoládě a zvláštní vůni podobné něčemu uzenému. Zajímavé je si k doutníku přivonět opakovaně. Cca po 10min.  je vůně téměř výhradně kakaově – čokoládová.

Obvykle doutník, tedy jeho závěrečnou část ještě před oříznutím na chvíli dám do úst z důvodu zvlhčení, resp. následného kvalitnějšího oříznutí (oříznutý list tabáku se pak netřepí a  v ústech neulpívají jeho zbytky). Na tom není nic zvláštního. Zajímavá je uzená chuť v kombinaci s kůží v ústech ještě před oříznutím. Naopak po oříznutí a při zkoušce tahu, který je téměř bez odporu, je cítit jen kakao.

Po zapálení je v tabákovém hustém kouři cítit kakao s dřevitou příchutí a v dozvuku je na jazyku cítit nějaká exotická příchuť, kterou nemám k čemu přirovnat. Ke konci první třetiny bych řekl, že je chuť dřeva o poznání výraznější, než na začátku. Střední část je zajímavá tím, že je kouř doutníku krémovější a na jazyku nechává příjemný mastný film. Nejvýraznější je v této třetině dřevitá příchuť cedru Na pozadí je stále cítit kakao a v závěru třetiny je výsledná chuť mírně zemitější. V poslední třetině je stále cítit kakaová příchuť, již s méně výraznou dřevitou příchutí. Ale za to je na jazyku výrazná příchuť koření.

Jak jsem již zmínil v úvodu, tah je opravdu bezproblémový, možná až moc lehký a mohl klást trošku větší odpor. Ale to je maličkost, protože se nepřehřívá, hoření je rovnoměrné bez nutnosti korekce a popel krásně světle šedivý. Jeho držení je spíše průměrné. Celkový chuťový charakter je  příjemný, středně intenzivní a doutník rozhodně není chuťově agresivní.

Rozhodně se jedná o kvalitní středně silný doutník, který nabízí pohodový zážitek. Tentokrát jsem k němu zvolil (trochu nudně) pouze espresso a vodu. V českých prodejnách jej naleznete v krabicích po 25ks s cenou přibližně kolem 200Kč. Klidně bych si ho koupil znovu, ikdyž v této cenové kategorii nekubánských doutníků bych možná dal přednost Alec Bradley Prensado Churchill nebo Flor de Las Antillas Toro, který se  také vyrábí v továrně My Father. Vím, že srovnávám odlišné formáty doutníků, nikoliv však cenově. Druhému zmíněnému doutníku bych se chtěl věnovat, v některé z dalších recenzí.

2 komentářů k La Aroma del Caribe Mi Amor Belicoso

Napsat komentář