Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Alec Bradley Prensado Churchill

Alec Bradley Prensado Churchill

U doutníků značky Alec Bradley už jsme si zvykli na slušnou kvalitu i zajímavé spektrum chutí, které přinášejí. Ale dnes jsem se zaměřil na doutník, který byl vyhlášen časopisem Cigar Aficionado s 96 body jako nejlepší doutník roku 2011. Přirozeně jsem byl zvědavý, zda to zážitek spojený s kouřením tohoto doutníku bude odpovídat zmíněnému hodnocení.

Doutník je vyráběn v továrně Fabrica de Tabacos Raices Cubanas S. de R.L. sídlící v Hondurasu a pro jeho výrobu jsou požity listy z Nikaraguy pro náplň a vázací list a Hondurasu pro náplň a krycí list.  A výsledný produkt – 17,8cm dlouhý doutník formátu churchill s prstýnkem vel. č. 48 voní opravdu skvěle, sladce, po čokoládě. Pata doutníku je cítit hořkou čokoládou, tělo čokoládou a kakaem a hlava čokoládou a trošku kůží.

Nezůstane jen u supr aroma, protože bezchybná je i konstrukce s rovnoměrně rozdělenou náplní, která je na dotek dobře znát. Doutník je pevný a pružný bez měkkých nebo naopak tvrdých míst. Kvalitu zpracování dobře reprezentuje jeho vzhled. Když pominu prostorově výrazný prstýnek, který na mě dojem rozhodně nedělá, naopak. a přejdu k tomu podstatnému. Krycí list, který pochází z honduraské oblasti Jalapa Valley je krásně tmavě hnědý, olejnatý bez jediného kazu jsou na něm jen drobné krupičky (hrbolky) a jemné žilky. Švy krycího listu jsou pevné a zřetelné a hlava doutníku je zakončená trojitou čepičkou.

Zkouška tahu po oříznutí odhalí  dobrý tah jen s mírným odporem a také chuť čistého kakaa. K oříznutí můžete použít jakýkoliv ořezávač, neboť průměr doutníku formátu churchill o velikosti prstýnku č. 48 nepředstavuje žádnou překážku i pro menší ořezávače. K zapálenému doutníku jsem si dal větší kávu (lungo).

V jeho první třetině je v nasládlé tabákové chuti s nižší intenzitou cítit především kakao a také trošku cedru. Intenzita chutí se postupně zvyšuje už v průběhu této třetiny. V druhé třetina je chuťově méně sladká, za to dává vyniknout kombinaci hořké čokolády a pražené kávy. Škoda jen, že kouř není krémovější. V závěru prostřední části je dokonce krátkodobě cítit něco osvěžujícího, něco jako příchuť kávy. Naštěstí nepůsobí rušivým dojmem spíše je zpestřením. Tuto osvěžující příchuť je možné zaznamenat i v závěrečné třetině. Ta už sice téměř postrádá příchuť cedru, ale za to je plná čokolády v samotném závěru doplněné pepřem. Celkově se dá říci, že jde o velmi zajímavý chuťový profil střední intenzity, který doutník nabízí a při jeho kouření se nudit určitě nebudete.

Držení popele je spíše průměrné úrovně, tj. zpočátku po cca 2 cm a sám odpadává. V druhé třetině se ve sloupci šedivého popele objevují celkem velké praskliny, ale navzdory tomu, je jeho držení o centimetr lepší. Hoření je rovnoměrné. Síla doutníku se projeví ve střední a zejména závěrečné třetině, kde nabídne opravdu slušnou dávku nikotinu. Díky bezvadnému tahu se doutník nepřehřívá ani v samotném závěru.

U značky Alec Bradley je z čeho vybírat a my jsme měli možnost vyzkoušet už několik zajímavých doutníků. V tomto případě (a bez ohledu na umístění v žebříčcích) musím říci, že Prensado Churchill patří mezi to nejlepší co značka nabízí. Nejsem si vzhledem k již uvedenému (síla doutníku v závěru) úplně jist doporučením pro začátečníky, ale pokročilejší kuřáci jej nejspíše ocení.

Doutník je dostupný v ČR s cenou kolem 180Kč za kus v baleních po 20ks ve velmi pěkných dřevěných krabicích s černou povrchovou úpravou. Domnívám se, že s ohledem na formát, kvalitu a zážitek je to cena opravdu velmi zajímavá. Zejména když ho například porovnám s dvakrát tak drahým Arturo Fuente Hemingway Classic Natural.

2 komentářů k Alec Bradley Prensado Churchill

Napsat komentář