Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Jakub Sadowsky o jeho vášni k doutníkům a focení

Jakub Sadowsky

Jakub je 29 letý úředník z polské Poznaně. Učí na vysoké škole, je vášnivý kuřák doutníků, fotograf, zakladatel a autor blogu o doutnících SadowskyCigars.com.

PL – Po polski

EN – In english

Jakube, pamatuješ si na své začátky, na svůj první doutník, kdy a kde to bylo?

Jakub: První doutník jsem si zapálil ještě během studií a popravdě už si nepamatuji jaký přesně to byl. Co si však pamatuji je, že šlo o doutník z Dominkánské republiky se světlým krycím listem (Conecticut). Skutečné dobrodružství při poznávání doutníků však začalo asi až s doutníkem Cohiba. Je třeba však poznamenat, že více než spektrum chutí, si dodnes pamatuji tu pohodu, ten zážitek. V začátcích mi s výběrem pomáhal kamarád a blogger Piotr Kwiatkowski (cigarblog.pl).

Co se týče fotek, tak to je poměrně jednoduchý příběh. Pokaždé když si zapálím doutník mám přirozeně spousty času jen sám pro sebe. A možná tomu nebudeš věřit, ale po chvilce se začnu taky trošku nudit a tak se musím něčím zaměstnat. Proto jsem začal fotit. Z počátku to bylo i z praktických důvodů, abych věděl co jsem vykouřil a také jak mi ten který doutník chutnal. Prostě takový fotodeník.

Moje žena a kamarád mě pak vlastně přivedli na myšlenku fotky publikovat na blogu    A sociálních sítích (Instagram a později i Facebook). Takhle vlastně vznikl můj blog SadowskyCigars.com. A tak vlastně musím poděkovat své ženě a kamarádovi Tomekovi, který mi navrhl supr logo.

A nyní? Jaké jsou Tvé preference? Máš rád kubánské či nekubánské doutníky? Jaké značky?

Jakub: V současné době jsem se zaměřil spíše na nekubánskou produkci . Kubánské doutníky jsou samozřejmě skvělé, ale zbytek světa se v tomto ohledu neustále zlepšuje. Momentálně dávám přednost nikaragujské produkci. Mám-li hovořit o konkrétních značkách, tak mám v oblibě – Rocky Patel (vintage 1992), Joya de Nicaragua nebo další značky jako jsou Oliva, CAO.

Naposledy jsem byl velmi mile překvapen, když jsem kouřil Mexican puro – R. Paxtian Privilegio’s (na fotce s jahodami). A pochopitelně se těším i na další doutníky značek, které jsem ještě neměl možnost vyzkoušet.

Máš nějaký oblíbený nápoj k doutníku? Kávu, čaj, kolu, cognac, rum, vino nebo whisky?

Jakub: Mojí oblíbenou kombinací je doutník a káva (musí jí být pořádný hrnek :-). To se dá ostatně poznat z fotek. Sem tam, když je na to čas, si k doutníku vychutnám whisky. A celkem nedávno jsem zkusil kombinaci s tmavým pivem z jednoho místního malého pivovaru. A musím říci, že to bylo vynikají.

Je v Polsku hodně kuřáků/fandů doutníků?

Jakub: Řekl bych, že ano. Samozřejmě ne v takovém počtu jako v USA nebo jiných západních zemích. U nás v Polsku , je situace podobná stejně jako v jiných zemích. Část kuřáků je hodně konzervativní, tzn. kouří jen své oblíbené značky, popř. vitoly. Druhou skupinu tvoří ti, kteří rádi poznávají nové značky, nové chutě. Asi tušíš, že já patřím do té druhé skupiny:-)

Je v Polsku nějaké místo, které by neměl vynechat žádný fanda doutníků? A jaké je Tvé nejoblíbenější místo?

Jakub: Trh s doutníky v Polsku je stále relativně mladý a rozvíjející se. Z tohoto pohledu se asi nedá říci, že v Polsku existuje vyloženě legendární místo. Salónky a obchody s doutníky návštěvnící obvykle najdou ve větších městech jako jsou Varšava, Krakov, Vratislav nebo Štětín. I u nás, v Poznani, je jeden menší obchod Traffica a ačkoliv si nejsem zcela jistý, mělo by jít o jeden z nejstarších v Polsku. Majitelé toho obchůdku jsou opravdoví nadšenci, kteří dokáží o doutnících hovořit celé hodiny. Součástí tohoto obchůdku je i příjemné posezení pro kuřáky.

Stejně jako v České republice i u nás bývají pořádané doutníkové večery, kde můžeš poznat velmi zapálené kuřáky. V Polsku se konají jednou za týden nebo jednou za měsíc. Pořádají uživatelé doutníkového fóra FOSCA.

Jak můžeš vidět na fotkách mého blogu, pro účely fotografování rád vyhledávám zajímavá místa, jako např. starý železniční most, vojenská základna, staré kasíno nebo pustá místa. A pokud zrovna nefotím, tak upřednostňuji spíše klidnější prostředí malé kavárny nebo domácí terasu.

Sbíráš doutníky, myslím regionální nebo speciální edice?

Jakub: Rád bych…jenomže doutníky v mém humidoru rychle mizí. Jednoduše proto, že nevydržím dlouho bez kouření. Takže o sbírání doutníků v tuhle chvíli nemůže být ani řeč …ale mám to v plánu, někdy:-)

Navštívil jsi nějakou mezinárodní událost spojenou s doutníky? (Cigar Safari, kubánský Habanos Festival nebo Procigar Festival) nebo to plánuješ?

Jakub: Zatím jsem ještě neměl příležitost k návštěvě zahraniční akce. Ale uvažuji o dovolené v Nicaragui nebo na Kubě, takže možná …

Máš ještě nějaké další koníčky mimo doutníky a focení?

Jakub: Mám rád aktivní sport, konkrétně volejbal a Crossfit. Hodně času trávím v posilovně a myslím, že je to skvělý způsob, jak si udržet fyzičku. Mimo to se zajímám o politiku, mám rád dobré filmy a knihy.

Chtěl bys něco vzkázat fandům doutníků v České republice?

Jakub: Předně, děkuji za příležitost se podělit o názory a zkušenosti ze světa doutníků. Zároveň bych rád pozdravil fandy doutníků v České republice. Pokaždé když jsem navštívil vaší zemi, poznal jsem velmi zajimavé lidi. Dokonce jsem se jeden čas chtěl učit i česky, ale zatím jsem to nezvládl. V současné době píši na svůj blog polsky i anglicky a tak doufám, že se některé mé příspěvky na SadowskyCigars.com, budou líbit i lidem u vás. Popř. budu rád za každý komentář, názor,doporučení či inspiraci. Zároveň se těším na spolupráci s Gentlemensclub.cz.

Ještě jednou díky za rozhovor a zdravím české milovníky doutníků.

Napsat komentář