Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Flor de Copan Short Robusto

Doutníky Flor de Copan Short Robusto

Po delší době jsem se vrátil k testování  honduraských doutníků značky Flor de Copan. Narozdíl od většiny ostatních nákupů jsem tento provedl bez předchozí znalosti hodnocení. Zaujal mne formát tohoto doutníku, po doručení zásilky a otevření, zároveň  i pronikavé aroma hořké čokolády. I to byl právě jeden z důvodů, proč jsem jej nenechal v humidoru déle, což by mu dle mě prospělo. Matně červená tuba při své malé délce patří mezi designově zajímavější.

Formát doutníku Flor de Copan Short Robusto má prstýnek velikosti 50×101 mm  na délku (přesně 4 palce). Tak jako ostatní doutníky této značky je i short robusto obaleno tenkým plátkem cedrového dřeva, což mě vzhledem k uložení v tubě překvapuje. Plnící listy jsou tvořeny směsí nikaragujského a honduraského tabáku,  vázací list je čistě honduraský a krycí list světlého odstínu connecticut pochází z Ekvádoru. Pokud pominu rozměr, tak je kvalita konstruce identická s již hodnoceným Flor de Copan Rothschild. Doutník je bez povrchových kazů, ale nepůsobí dojmem přílišné napěchovanosti tabákem, spíše naopak.

Aroma při otevření tuby je opravdu perfektní, oříznutí ani zapálení nepůsobí žádné problémy a tah je tak akorát. Po zapálení se popel začíná stahovat a prvotní dojem, že bude odpadávat rychleji, se později ukazuje jako mylný. Hoření je zpočátku lehce nerovnoměrné a občas prohoří po krycím listu. V první třetině je produkce dýmu velmi dobrá, následně se i s nedostatky hoření lehce zhoršuje. Stejně tak se postupně zjemnuje chuť, která na mne od počátku působí dřevnatě, a mírnými náznaky koření. Popel se průběžně pěkně zatahuje a drží skoro až k prstýnku.  Ve druhé třetině chuť doplní tóny oříšků kešu, jinak působí stále dost dřevitě. Krátce po odklepnutí zhasíná, nepomůže ani častější tahání. Po připálení se opět zlepšuje produkce dýmu. Bohužel se současně zhoršuje kompaktnost popela, jehož další odpadnutí následuje dříve, přibližně po 1.5 cm. V této fázi vnímám pozitivně, že se doutník vůbec nepřehřívá. Závěrečné tóny nijak nevybočují a chuť doutníku je totožná, pouze působí o trochu více kořením. V závěru doutník opět zhasíná a vzhledem ke zbývající délce, už jej ani nepřipaluji.

Na webu se uvádí délka hoření 20 minut, což musím popřít. Mne zabral přibližně 50 minut. Zmiňuji to především z důvodu, abyste si na něj nevyčlenili příliš málo času. Při cenovém porovnání není doutník za cenu 143 Kč ničím vyjímečným. Nezklame, ale zároveň se za tuto cenu dá nakoupit lépe – osobně bych se v cenové relaci zaměřil na značky Aging Room, Rocky Patel nebo kubánské doutníky menších rozměrů.

Napsat komentář