Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Cohiba Siglo III

Cohiba Siglo III

Cohiba Siglo III je  v pořadí čtvrtá recenzovaná vitola série „Línea 1492“ prémiové kubánské značky Cohiba. Zajímavé údaje udávané výrobcem již byly zmíněné v předchozích recenzích (viz. níže). Cohiba Siglo III se vyrábí od roku 1994 Tento konkrétní doutník v humidoru odpočíval od roku 2012.

Předchozí recenze Cohiba Siglo:

– Cohiba Siglo I
– Cohiba Siglo II
– Cohiba Siglo VI

Rozměry a formát: vitola corona grande, s délkou 15,5cm (6 1/8) a prstýnkem vel. 42.

Složení: Všechny tabákové listy (náplň, vázací list i krycí) pochází z Kuby (Vuelta Abajo).

Vzhled:  Původně měl krycí list světlejší odstín. Nyní je tmavě karamelové barvy ozdobený klasickým černo žlutým prstýnkem, který  je volný. Na krycím listu se sem tam objevují tmavě hnědé skvrny a je na něm jedna větší viditelná žilka.

Konstrukce:  Na dotek je doutník krásně pevný s rovnoměrně rozdělenou náplní a bez jakékoliv chybky po jeho obvodu. Krycí list má těsné švy. Zakončení je provedeno trojitou „čepičkou“. Jak je u této Cohiby obvyklé, náplní se nešetří.

Vůně: Vůně byla původně výrazně cedrová, ale po tak dlouhé době už hodně ztratila na intenzitě. Nyní je tělo cítit mléčnou čokoládou, cedrem a také trošku kůží. Pata voní sladce, ale tak také kořením. Hlava je asi nejméně aromatická a stejně jako tělo je cítit kakaem a cedrem. Po oříznutí a zkoušce tahu je cítit travnatá vůně v kombinaci s vůní cedru a kůže.

Úprava, tah a hoření: oříznutím ořezávačem, zapálení cedrovou dýhou. Odpor tahu, je akorát. Držení popelu je spíše podprůměrné, cca 2cm za to hoření je doslova parádní, rovnoměrné, bez potřeby korekce. Produkce kouře je rovněž perfektní.

Chuť:

1/3: pikantní začátek bezprostředně po zapálení střídá tabáková chuť s výraznou příchutí kůže a cedru na pozadí. Postupně hezky krémová a v závěru s příchutí ořechů. Produkce kouře je asi po 2 min. parádní.

2/3: stále přítomná příchuť kůže je o něco sladší a doplněná mírnou zemitostí. V závěru třetiny kombinaci chutí doplní příchuť pražené kávy. V tento moment je to pro mě nejzajímavější okamžik.

3/3:  chuť kůže je v závěru ještě o něco intenzivnější a doplněná travnatou příchutí.

Charakteristika: středně silný, chuťově středně intenzivní.

Doba kouření: 60 min.

Nápoje: rum Diplomático a neperlivá voda.

Cena, balení a dostupnost:

Cenově doutníky této značky patří tradičně k tomu nejdražšímu z kubánské produkce. Siglo III seženete celkem bez problémů. Balené jsou v dřevěných krabicích po 25ks nebo také v papírových krabičkách po 5ks anebo  v aluminiových tubách po 3ks s cenou cca 450kč za ks.

Doporučení:

Nedokážu říci, do jaké míry doutníku prospěl tak dlouhý „odpočinek“ v humidoru, ale celkový zážitek byl supr. Zejména pro zajímavou kombinaci chutí v jeho druhé třetině. Bohužel cena za zážitek Siglo III je poměrně vysoká a pro mnoho kuřáků půjde spíše sváteční záležitost. Navíc někteří mají obavy z kvality aktuálně prodávané produkce. Tento (starší) doutník, žádné problémy s kvalitou v nejmenším neměl. Ve srovnání s ostatními doutníky řady Siglo, je pro mě zatím stále nejlepší Cohiba Siglo VI.

Napsat komentář