Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Alec Bradley Tempus Centuria

Doutníky Alec Bradley Tempus Centuria

Doutníky značky Alec Bradley jsou v USA velice známé a oblíbené, právě série Tempus by měla být jednou z vrcholných produkcí této značky. Veškeré názvy a označení doutníků v této sérii jsou latinské. Tempus znamená „čas“ a centuria je označení pro vojenskou jednotku. Vzhledem k zajímavosti doutníku přejdou rovnou k jeho popisu.

Jeho velikost, odpovídá rozměru Churchill. S délkou 178mm a prstýnkem 49, dává jasně najevo, že nepůjde o chvilkové pokouření. Tmavý olejový krycí list bez tlustých žil zaujme na první pohled, při bližším ohledání působí drsnějším dojmem, než se na první pohled zdá. Tabák pro tyto doutníky se pěstuje z kubánských semen v oblasti na hranicích Hondurasu (Troyes) a Nikaraguy (Jalapa). Kuřákům doutníků je známá především Nikaragujská oblast díky doutníkům Padron, které pro své doutníky používají tabák z této oblasti.

Doutníky jsou zakončeny klasickou kubánskou třívrstvou čepičkou a pata je podle moderních trendů stažena druhým prstýnkem s nápisem Tempus, podobně jako u již recenzovaného doutníku Alec Bradley SCR. Hlavní prstýnek je bohatě zdobený, tak jak je u této značky zvykem.

Před zapálením má doutník aroma hořké čokolády a podobně působí i první kontakty v ústech, jen s rozdílem doplněním ořechových tónů. Hoření je zpočátku nerovnoměrné a malá je i produkce dýmu, to se po cca dvou centimetrech zlepšuje. V průběhu kouření se chuť příliš nevyvíjí, působí komplexně, pouze v druhé třetině se lehce zvyšuje intenzita sladkosti, kterou v závěru vystřídá zemitá chuť s tóny pepře. V začátku druhé třetiny se rovněž ještě více zlepšuje produkce dýmu. Šedobílý popel drží zpočátku velice dobře, v průběhu kouření odpadl celkem třikrát, podle mě dobrý výsledek, pokud přihlédneme k délce doutníku.

 Od věci není ani připomenutí faktu, že doutník dostal prestižní hodnocení 94 bodů v žebříčku Cigar Insider. Za zmínku stojí i hodnocení ostatních doutníků Alec Bradley v  doutníkovém magazínu Cigar Aficionado, kde například doutník Prensado Churchill získal první místo za uplynulý rok.

Kouření mi zabralo lehce přes hodinu a půl, jeho síla byla spíše silnější. Přestože doutník bylo nutné dvakrát připalovat a počáteční hoření a produkce dýmu by mohla být lepší, chuťově mi seděl a především po konstrukční stránce šlo o velice dobrý kus. Cena doutníku se v USA pohybuje okolo sedmi dolarů, vzhledem k jeho délce a síle bych ho nedoporučoval začínajícím kuřákům. Pro pokročilého kuřáka je tento doutník podle mě vhodný jako příjemné zakončení dne, ideálně po jídle. Jde o zajímavou alternativu k VdS Secretos del Maestro Churchill, jeho cena je ovšem dvojnásobná.

Napsat komentář