Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Aging Room Havao Sharp

Aging Room Havao Sharp

Pro kuřáky, kteří sledují doutníkový magazín Cigar Aficionado, nepatří značka Aging Room mezi neznámé. Významně se zapsala do podvědomí s doutníkem Small Batch M356 Presto, jenž se umístil na 16. místě v žebříčku nejlepších doutníků roku 2011. Doutníky Aging Room Havao Connecticut jsou baleny z podobné směsi, jako právě doutníky ze série M356, konkrétně jsou použity směsi ekvádorského tabáku odstínu Connecticut pro krycí listy a dominikánského tabáku Havano pro vázací a plnící listy. Doutník má tvar Torpedo s délkou 155mm a prstýnkem 52. Doutníky jsou stejně jako již recenzované Aging Room Havao Treble baleny v cedrových krabicích po dvaceti kusech.

Konstrukčně působí doutníky velice líbivě, krycí listy jsou hladké a světlejší barvy, jak již zmiňovaný odstín connecticut napovídá. Prstýnky jsou na doutníku dva, jeden menší u paty značící právě směs Havao Connecticut a druhý větší u ramene, zdobený nápisem Aging Room a zbraní pouličních rváčů – boxerem. Oba prstýnky jsou i přes použitý vzor decentní a mimojiné i embosované.

Aroma dominkánského doutníku před zapálením je čajové, s lehkými tóny cedru a žíní. Oříznutí nepůsobí žádné problémy i přes absenci kubánské třívrstvé čepičky se vůbec netřepí, se zapálením je to o něco horší, ale při použití žhavícího zapalovače nepůsobí významnější problémy. Už od prvního kontaktu v ústech produkuje velké množství bílého dýmu. Lem mezi popelem a doutníkem je velkmi tmavý, podobně jako u ostatních doutníků se světlým krycím listem, ale ne natolik jako např. u Flor de Copan Belicoso. Popel má horší konzistenci po obvodu, naopak drží se velice dobře a odpadává přibližně po 4 cm, což je na kouření venku příjemná délka. Chuťově se doutník postupně vyvýjí do slanějších tónů, z nichž nejcitelněji vnímám uzené a slané mandle. Hoření je po celou dobu rovnoměrné a ani po odpadávání popela se nezhoršuje. Jako pozitivní hodnotím i to, že se doutník vůbec nepřehříval.  S kouřením končím přibližně po hodině a půl, v tuto chíli chuť doutníku působí převážně tabákovým dojmem a lehkou dřevnatostí.

Na závěr mohu říci, že doutník mne velice příjemně překvapil, objektivně nemohu nic vytknout – možná jen to, že jako zkušenější kuřák bych uvítal o trochu vyšší sílu, kterou bych hodnotil jako střední. Přestože obyčejně dávám přednost doutníkům s tmavšími krycími listy, zcela jistě si tento doutník ze série Havao dopřeji znovu. Cena je velice příjemná, torpédo vychází na 146 Kč, kterými se zařazuje mezi to lepší, co lze v této cenové relaci hledat.  Zejména k večernímu pivu jde o velice povedený kousek a zároveň mohu konstatovat, že jsem velice rád, že značka Aging Room pronikla i na český trh, díky společnosti Etrafika, kde jsou doutníky Aging Room Havao Sharp dostupné.

Napsat komentář