Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Historie značky doutníků Partagas

Partagas Serie D No. 4

Každému kdo navštíví městskou část Stará Havana (v hlavním městě Kuby) jistě neunikne několikapatrová budova s nápisem Partagas 1845 – Real Fabrica de Tabacos. Právě o doutnících, které se v této továrně začali vyrábět, jako první, budete mít možnost se dnes dozvědět více.Příběh této značky se píše od roku 1827, kdy začal Don Jaime Partagás vyrábět doutníky. Jaime byl jedním z baličů doutníků, kteří dbali na prvořadou kvalitu tabáku, preciznost zpracování a důkladnou fermentaci, proto se jeho doutníky těšily velké oblibě.

O osmnáct let později propůjčil doutníkům i vlastní jméno Partagas a otevřel továrnu s názvem Royal Factory of Cigars Partagas. Největší exportní továrna ve svých počátcích zaměstnávala třicet dělníků, kteří se starali o výrobu a balení doutníků (nyní je jich na dvě stovky). V historických soutěžích doutníků slavila značka velké úspěchy, když během let 1867 a 1884 vyhrála tři zlatá ocenění, za zmínku stojí především Golden Medal of the Universal Exhibition udělený v Paříži.

Smrt zakladatele značky byla příznačná pro jeho povolání, jednoho dne byl Jaime Partagas nalezen na jedné ze svých tabákových plantáží v údolí Vuelta Abajo(Pinar del Rio). Údolí Vuelta Abajo je jedním z nejznámějších míst, kde se pěstuje vysoce kvalitní doutníkový tabák. Po smrti Dona Jaimeho Partagase se vystřídalo několik majitelů značky, z vlastníků stojí za zmínku především Ramon Cifuentes. Ramonovi bylo po kubánské revoluci a znárodnění značky nabídnuto místo ve státem řízené produkci, to však odmítl a s rodinou se odstěhoval do zahraničí.

V současné době Partagas produkuje několik sérií doutníků, různých rozměrů i chutí, z této nabídky si vybere téměř každý kuřák doutníků. V tomto širokém spektru jsou i velice dobře hodnocené doutníky. Jako například limitovaná edice Partagas Serie D Especial Limited Edition 2010, nebo poměrně nová série E. Mezi našimi články  si můžete přečíst  recenze o doutnících Partagas 898, Partagas Corona Junior, Partagas De Luxe, Partagas Mille Fleurs nebo Partagas Serie D No. 4.

Příběh skončíme tam, kde jsme jej začali, v továrně doutníků Partagas. Do továrny se v případě zájmu můžete i podívat. Jde o velice zajímavou atrakci pro turisty, ale i o důležitý zdroj obživy místního obyvatelstva. Jen samotná továrna Partagas produkuje ročně okolo pěti milionů doutníků. V továrně se nachází i obchod s doutníky a doutníkový salónek, kde si můžete doutník vychutnat.

Na závěr jedna velice dobrá rada. Když si budete užívat dovolenou na Kubě, zcela jistě se setkáte s pouličními prodejci padělaných doutníků. Pokud máte zájem o kvalitní doutníky, ať už pro sebe nebo jako dar, kupujte pouze ve státních obchodech. Nenechte se obelhávat pohádkami o tom, že se doutníky dají z továrny vynést, jde o druhořadé zboží, jehož kvalita odpovídá ceně.


Krátké video o doutníkové továrně Partagas – Havana, Cuba

Napsat komentář