Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Historie doutníků Padron

Většině kuřáků, kteří se zajímají o v ČR hůře dostupné doutníky, zcela jistě neunikla pozornosti značka doutníků Padron. Doutníky Padron jsou vyráběny společností Piloto Cigars Inc., která byla založena roku 1964 v Miami(USA) José Orlando Padronem.
Demaso Padron, dědeček zakladatele značky José Orlando Padrona emigroval na Kubu z Kanárských ostrovů v polovině devatenáctého století jako malý chlapec. Tak jako mnozí „ostrované“, kteří se na Kubu přistěhovali, pracoval na tabákových plantážích. Z našetřených peněz si koupil malou farmu v oblasti Pinar del Rio, která je známá pěstováním tabáku. V pěstování byl velice úspěšný a proto mohl skupovat ostatní farmy v okolí, včetně výrobny v městečku Piloto, odkud jeho vnuk José později převzal název pro svou společnost.

Padron Series 2000 José Orlando Padron (zmiňovaný vnuk Demaso Padrona) se narodil roku 1926 v oblasti Pinar del Rio, ve svých třicetipěti letech se musel přestěhovat, poté co jeho tabákové farmy a plantáže znárodnila vláda Fidela Castra. Z Kuby se přesunul do Španělska, poté do New Yorku a nakonec se usadil, tak jako mnozí kubánští uprchlíci, v  Miami. Tam začalo pokračování více než stoleté doutníkové tradice jeho rodiny. Zpočátku dostával José šedesát dolarů od vládní pomoci kubánským uprchlíkům, později se mu povedlo získat práci truhláře, díky které zvýšil svůj příjem a mohl založit vlastní značku doutníků, z tohoto důvodu jsou některá loga společnosti zdobena malým truhlářským kladívkem.

Padron, který ve svých počátcích produkoval 200 doutníků denně, přišel s nápadem vyrobit doutníky pouze z tabáku Connecticut. Tyto doutníky si získaly oblibu vzhledem k podobě ke klasickým kubáncům.  Podmínka Connecticut listů byla velice limitující z důvodu dlouhého sušení tabáku. Z tohoto důvodu se dostal José Padron i do regionu Japala v Nikaraguy, kde našel tabák vhodný pro své doutníky.

José začal používat nikaragujský tabák v roce 1967, ale kvůli neschopnosti tamních dělníků plnit jeho požadavky, se společnost v roce 1970 přestěhovala do nikaragujského města Esteli, kde je i v dnešní době vyráběno velké množství nikaragujských doutníků. Společnost si od té doby prošla mnoha nesnázemi, ať už šlo o vypálení továrny během nepokojů v Nikaraguy, postavení další továrny v Hondurasu, problémy se sandinisty. Poslední velkou přítěží bylo embargo USA vůči produktům z Nikaraguy, rychlý přesun materiálu do Miami, pokračování ve výrobě pro trh USA a po zrušení blokády návrat zpět do Nikaraguy, kde sídlí společnost až do dnes.

Padron - 3000 Nové výrobní centrum Padron je již sedmnáctou budouvou ve městě Esteli, které umožňují společnosti využívat prostor téměř 7 000 m 2, který slouží především ke skladování tabáku a doutníků. V této době firma dohlíží na více než 25 milionů skladovaných doutníků, vyrobených za posledních šest let. Jsou mezi nimi i takové kousky jako Padron Series 2000 nebo Padron Series 3000.

Společnost Piloto Cigars, většině lidí známá spíše jako Padron Cigars, se nezaměřuje pouze na prodej doutníků, ale na celé spektrum týkající se doutníků, tj. pěstování tabáku i všechny fáze jeho zpracování. Rodina Padron si zakládá na tomto postupu a je na něj hrdá, i z důvodu, že nejde pouze o značku, která prodává konečný produkt, u kterého by nemohla zaručit dodržení postupů a prvotřídní kvalitu tabáku, tak jako ve vlastním prostředí. Tomu odpovídá i motto společnosti („When Padrón Is On The Label, Quality Is a Matter Of Family Honor“) a získané úspěchy, z posledních dosažených například:

Na závěr ještě několik působivých fotografií přímo z oficiálních stránek doutníků Padron.

 

Napsat komentář