Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Tvary doutníků

Doutníky se podle tvaru dělí na dva základní typy. Prvním je pajero – klasický doutník s uzavřenou hlavou, malým radiusem, tělo souměrně rovné až k patě, která je otevřená, jedná se o tradiční a i v současné době nejčastější tvar doutníku. Tento typ je jednodušší na výrobu. Doutníky, které nemají pravidelný tvar, jsou známé pod označením Figurado.

Tvary figurado vyžadují více zkušeností výrobce doutníku, někdy je možné se setkat i s názorem, že právě kvůli náročnosti zpracování nemusí být některé kusy ve stoprocentní kvalitě, tady však podle mě záleží spíše na výrobci a konkrétní sérii, nelze to hodnotit paušálně. Figurada se dále dělí na několik dalších typů, podle svých tvarů. Více v následujícím přehledu a přiloženém obrázku :

Torpedo – podobný tvar jako parejo, ale je pozvolně zakončen do jednoho bodu.

Belicoso – Doutník tvarově podobný torpedu, ale s menším radiusem zakončení hlavy. Obvykle má délku pět palců a prstýnek velikosti 50.

Pyramid – Má širokou patu a rovnoměrně se zužuje k špičaté hlavě. Obvykle doutník o délce šest palců s prtýnkem 40/52

Presidente / Diademas – Doutník, jehož velikost většinou přesahuje osm palců. Tvarem je podobný perfektu, ale hlava je zakončena větším radiusem.

Perfecto – Doutník, který je úzký na obou koncích, rozšiřující se směrem do středu. Některé perfekta mohou působit jako menší Presidente, svojí velikostí však do tohoto tvaru nezapadají.

Setkat se můžete i s dalšími dvěma tvary doutníku, které nejsou příliš obvyklé.

Culebras – smotek tří dlouhých, úzkých doutníků spletených dohromady. U nás v minulosti známé jako „viržínko“.

Toscano – Typický italský doutník, vytvořený na počátku 19. století, kdy se tabák z Kentucky křížil s italskými odrůdami. Tyto doutníky vynikají velmi silným aroma, jejich pata i hlava jsou úzké a pozvolna se rozšiřují směrem ke středu.

Obrázek tvary

Tvary doutníků

Pokud máte zájem o grafické srovnání některých reálných doutníků, můžete si prohlédnout naší tabulku velikostí a tvarů včetně obrázků.

Napsat komentář