Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Konstrukce doutníků

Doutník se skládá ze čtyř hlavních částí, kterými jsou: rameno, hlava, pata a tělo doutníku. Všechny doutníky, které u nás na webu hodnotíme, mají otevřenou patu a uzavřenou hlavu (tj. doutníky, které je před kouřením nutné oříznout). Před koncem hlavy je umístěn „prstýnek“ podle kterého lze určit výrobce – případně i sérii. Uzavřená část doutníku se vždy musí oříznout ořezávačem.
Více o konstrukci doutníku je patrné z obrázku, který je přiložen na konci článku.

Vrstvy tabáku v doutníku Vrstvy tabáku
Po základním seznámení s doutníkem, je na řadě z pohledu degustace zajímavější část. Jedná se o tabák a jeho jednotlivé vrstvy. Doutník má tři hlavní vrstvy tabáku – plnící tabák(filler), vázací listy(binder) a krycí listy(wrapper).

 

Vázací list – z pohledu konzumace tato vrstva určuje tah doutníku (síla utažení) a částečně i schopnost udržet popel.

Krycí list – určuje barvu doutníku a chuť doutníku. (Barvy doutníku jsou popsány v samostatné kapitole)

Plnící tabák – nejčastěji se setkáváme s rozlišením na shortfiller a longfiller, ve skutečnosti jsou ještě fillery typu mixed a sandwich. Tyto parametry určují – zda jsou listy, z kterých je tato „vrstva“ drcené, krátké nebo dlouhé. Není pravdou, že tato vrstva určuje, zda je doutník suchý nebo vlhký, jak se můžete někde mylně dočíst. Tato složka tabáku ovlivňuje sílu doutníku.

  • Long filler – pro vytvoření vnitřní vrstvy tabáku jsou použity pouze dlouhé listy, tyto listy jsou někdy kombinovány z několika různých odrůd tabáků, tak aby výrobce dosáhl požadované chuti a kvality. V případě, že kouříte doutníky s označením pramium, tak se téměř vždy se jedná o longfiller. Listy longfilleru prochází celým doutníkem, doutník se tedy při kouření zahřívá celý a vynikají lepšími vlastnostmi hoření.
  • Short filler – opak longfiller, malé kousky tabáku a občas nasekané stonky. Tyto části tabáku mohou být zbytky po výrobě longfillerů nebo jen z horšího druhu tabáku speciálně sekaného pro shortfillery, protože by bylo vytvoření kvalitního longfilleru nemožné.
  • Mixed filler – kombinace shortfilleru a longfilleru, části listů jsou delší, ale nelze tyto doutníky nazývat plnohodnotnými longfillery.
  •  Sandwich filler – nebo také kubánský sandwich, by měli být doutníky u kterých je shortfillerový tabák sbalen do dlouhých listů plnícího tabáku. Někdy je možné se setkat také s názorem, že jsou to doutníky u kterých je u hlavy doutníku ve výplni použity dlouhé listy, tak aby se kousky neodlepovali na rty kuřáka.

Jednotlivé vrstvy doutníku nemusí být pouze z jedné odrůdy tabáku nebo země, běžně se setkáváme s doutníky, které jsou z několika druhu tabáků, které pochází z různých zemí. V případě, že si chcete doutník vychutnat, doporučuji kouřit premium doutníky s longfillerovým tabákem.

Konstrukce doutníku

Konstrukce doutníků

Napsat komentář