Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Humidory, zvlhčovače a vlhkoměry

Pro ideální kondici doutníků je velice důležitá vlhkost. Každý kuřák doutníků by si měl uvědomit, že humidor není věcí, na které se vyplatí šetřit a vyrábět si jí doma sám, např. z krabičky od čaje jak se někde můžete dočíst. Pokud kouříte premium doutníky a máte v nich uložených 40 kusů, tak je hodnota nejlevnějšího humidoru zanedbatelná. Zároveň nemusíte vodu doplňovat tak často a s moderním vybavením, je udržování humidoru téměř banalitou.


Tradiční humidor je dřevěná skříňka , s cedrovou vložkou. Která pomáhá udržovat konzistentní vlhkost, nezbytnou součástí je vlhkoměr pro měření aktuální vlhkosti v humidoru a zvlhčovač, kterým vlhkost doplňujete. Můžete se setkat i s moderními humidory, které mají podobu domácí kinotéky, případně velkými skříňovými – v prodejnách nebo v zahraničí dokonce s „walk-in“ humidory(průchozími), které mají rozměry běžné prodejny.

Vlhkoměry se v čr většinou používají standardní, které dostanete k humidoru, jejich funkčnost je dostatečná, osobně dávám přednost digitálním vlhkoměrům, které jsou přesněji kalibrovány. Baterie ve vlhoměru vydrží cca rok a náklady na jeho údržbu jsou tedy minimální. Digitální vlhkoměry ve většině případů měří i teplotu, můžete díky nim tedy dosáhnout za celkem malé peníze vysoké funkčnosti.

Zvlhčovače jsou houbičkové, gelové nebo krystalické. Standradně se dodávají houbičkové zvlhčovače, které jsou nejlevnější variantou a na začátek stačí. Gelové a krystalické zvlhčovače mají oproti klasické houbičce jednu velkou výhodu a tou je i zpětná absorpce vlhkosti. Předejdete tím tedy nadměrné vlhkosti a preventivně se tak bráníte i plísním, které si ve větší vlhkosti libují. U velkých humidorů se běžně používají automatické zvlhčovače, které se dají instalovat i do menších humidorů, ale nejsou zrovna levnou záležitostí, tyto automatické zvlhčovače v sobě mají přimo zabudovaný vlhkoměr, tak aby nemuseli čekat na impuls k zavlhčování.

Pokud uvažujete o prvním humidoru, je vhodné se poradit přímo v prodejně, případně si přečíst recenze na humidory o kterých uvažujete a individuálně se rozhodnout. Nejlevnější humidory lze pořídit už za cenu několika kvalitních doutníků (tj. do 1.000 Kč). Pro začátek doporučuji humidor na cca 40 doutníků, který by měl začátečníkovi bohatě stačit. K humidorům je většinou dodáván houbičkový zvlhčovač a analogový (ručičkový) vlhkoměr. Do začátků to nepochybně stačí. Osobně však doporučuji časem zvolit modernější doplňky jako je zvlhčovač krystalický nebo gelový a přesnější digitální vlhkoměr, k tomu se dostaneme dále. Humidor doporučuji celodřevěný, bez skel a venkovních vlkoměrů, tyto „vylepšení“ pouze narušují masiv dřevěné stěny a uniká vám více vlhkosti. Vhodné jsou například do restaurací, kde mají za účel návštěvníky upoutat a přimět je ke koupi.

Pro přenos doutníků můžete využívat například kožená pouzdra nebo tuby, které chrání při přenosu doutník před poškozením. Na delší cesty si můžete pořídit cestovní humidor(travel humidor).

Napsat komentář