Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Humidor z vinotéky

Humidor z vinotéky

Pokud se dostanete do situace, kdy vám přetane stačit běžný humidor, máte několik možností jak situaci vyřešit. Jednou možností je omezit nakupování doutníků nebo část zásob vykouřit, pro vášnivého kuřáka tedy žádné řešení, nabízí se tedy koupě dalšího humidoru. Pořídit si můžete malý humidor, větší „skříňkový“ nebo zvolit zcela jinou cestu, kterou může být zakoupení vinotéky. Tuto variantu jsem zvolil já, v následujícím článku shrnu poznatky, které jsem při pořizování nabyl.

Humidor Angelo nebyl postupem času kapacitně dostačující, po přečtení několika článků na zahraničních webech (např. na StogieGuys) jsem se rozhodl pro koupi vinotéky, která má perfektní schopnost držení vlhkosti i teploty. Zároveň je levnější variantou „skříňkového“ humidoru. Vinotéku jsem pořídil nepoužívanou, takže jsem se nevyhl kroku zbavení pachu. Po několika dnech trápení a vytírání horkou vodou s octem, jsem zkusil horkou vodu se sodou, ani jeden způsob nezabral. Pomohl až likvidátor pachů pro ledničky zkombinovaný se sodou vysypanou na talířek.

Druhým nezbytným krokem je zavlhčení. Vinotéka vlhkost drží velice dobře, na celou vinotéku bohatě stačila jedna pixla krystalů od Xikaru. Součaně jsem nechal u sklenáře vyrobit police, přesně pasující do drážek pro rošty na láhve. Po zavlhčení a osazení policemi byl humidor připraven na naplnění krabicemi s doutníky, do spodního patra jsem vložil starý humidor, kde mám výběrové kusy. Posledním krokem bylo osazení digitálním vlhkoměrem značky Xikar.

Celkové náklady na realizaci humidoru z vinotéky byly přibližně 2100Kč (1100Kč vinotéka Baumatic z druhé ruky – nepoužitá, 350Kč tři skleněné police, cca 50Kč pohlcovač pachů, 400Kč vlhkoměr Xikar, 200Kč zvlhčovač Xikar). Pokud zvolíte některou z dražších vinoték, máte k dispozici i automatickou regulaci vlhkosti. Hlavní výhodou humidoru z vinotéky je nižší pořizovací cena oproti dřevěnému skříňovému humidoru, perfektní držení vlhkosti a možnost vkládat celé krabice doutníků. Za hlavní nevýhody považuji u mé vinotéky malou šířku, kdy není možné vedle sebe dát dvě krabice doutníků a oproti dřevěným humidorům horší vzhled, případně absenci polic na doutníky, na které nemáte krabice.

Napsat komentář