Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Barvy krycích listů doutníků

Krycí list je vrstvou tabáku, kterou kuřák vnímá na první pohled. Jeho zpracování a barva dokáže mnohdy oslovit nebo odradit. Kromě chuti, kterou tato vrstva doutníku ovlivňuje, působí i esteticky. V praxi jsou mnohdy doutníky a jejich barvy krycích listů označovány přímo svými výrobci. Setkáváme se však prakticky se sedmi hlavními odstíny a třemi dodatečnými (výběry trhů). Hlavní odstíny klasifikují barvu doutníku od nejsvětlejšího až po tmavě černé.

color01 Double Claro – dříve velice populární barva doutníků, nyní spíše vzácná. Velmi lehký, mírně nazelenalý (také nazývaný Candela, AMS nebo nefrit). Tato barva je dosažena sklízením listů před dozráním a rychlým sušením, je ovlivněna barvou zeleného nerozděleného chlorofylu.
color02 Claro – velmi světle hnědé nebo nažloutlé listy. Indikující odstín vzrostlých rostlin tabáku.
color03 Colorado Claro – středně hnědé krycí listy (někdy také označovány Natural)
color04 Colorado – Výrazný rudo-hnědý (také označovaný Rosado nebo Corojo)
color05 Colorado Maduro – odstín tmavší hnědé, často spojené s krycími listy z Kamerunu, Hondurasu nebo Nikaragui – pěstovaných z kubánských semen.
color06 Maduro – Velmi tmavě hnědé až černé listy, tabáku  převážně pěstovaného v Connecticutu, Mexiku, Nikaragui a Brazílii.
color07 Oscuro – Velmi černá, (i tzv. dvojité Maduro). Jde o tabák pěstovaný především na Kubě, v Nikaragui, Brazílii, Mexiku, a Connecticutu.

Výběry trhů

AMS – Výběr amerického trhu (American Market Selection ) – stejný odstín jako Double Claro
EMS – Výběr anglického trhu (English Market Selection) – klasické Colorado Claro. Pod tímto označením se ale mohou skrývat prakticky jakékoliv doutníky mezi odstíny Claro a Colorado Maduro
SMS – Výběr španělského trhu (Spanish Market Selection) – velmi tmavé doutníky odstínů Maduro a Oscuro

Napsat komentář