Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Xikar HC Series Connecticut Robusto

Doutníky Xikar HC Series Connecticut Robusto
Xikar je pojem, který je velmi dobře zmáný pro výrobu kvalitních pomůcek pro kuřáky. Především jsou oblíbené ořezávače, zapalovače(sám jeden vlastním a jsem s ním velmi spokopjen), ale v nabídce najdeme i krystalové zvhlčovače, PG rostoky, digitální vlhkoměry a spoustu dalších vychytávek. Nedávno se ovšem Xikar rozhodl vstoupit na trh i s doutníky a v současné době má ve své nabídce Connecticut, Maduro, Criollo a Habano Colorado. Dnes je na řadě verze Connnecticut ve velikosti robusto – 5×50 (127×19,8mm). Connecticut krycí list z Ekvádoru je v tomhle přípapě až nezvykle ořechově hnědý, parádně hebký s jednou střední žilkou. Sumatra vázací list pak skrývá vyzrálou směs tabáků z Nikaragui,Mexika a Kostariky. Bezchybná skálopevná a souměrná konstrukce bez jakýchkoli vad umocňuje velmi dobrý celkový dojem. Zakončení trojitou čepičkou a druhý kroužek u paty tak0 přidává plusové body co se prvního dojmu týče. Xikar se doslova pyšní tím, že strávil celých pět let vývojem tohoto doutníků a na vzhledu je to rozhodně vidět. A já doufám, že to bude znát především v chuti.

Dostupnost v ČR: NE
Čas v humidoru: 243 dní
Rozměr: 5×50(127×19,8mm)
Krycí list: Connecticut – Ekvádor
Vázací list: Sumatra
Náplň: Kostarika, Mexiko, Nikaragua

Vůně
Pata: Čajové, tabákové s trochou koření
Tělo: Aroma konírny(koňská kůže) – velmi zvláštní, ale krásné

Konstrukce
Velmi pevná bez měkkých bodů. Švy jsou těsné a dobře viditelné. Doutník je zakončen dvojitou čepičkou.

Vzhled
Krásně vypadající světlý krycí list se spoustou textury na povrchu a lehkým box press tvarem u paty doutníku. Velmi hezké zpracování.

Tah před zapálením
Těsnější

Chuť ihned po zapálení
Velmi jemná lískooříšková chuť s trochou sladšího tabáku. Stejně chutě se objevují  v kratším a čistém dozvuku, kde se připojuje špetka koření a dřevitosti. Chutě josu na stupnici plnosti jemné s parádní produkcí lehčího kouře.

1/3 doutníku
10 min – chutě jsou nepatrně plnější, máslovější v textuře. Nejvíce vyčnívají lískové oříšky a sladkost, která v dozvuku přechází do slabší karamelovosti. Chutě jsou velmi dobře vyzrálé, zaoblené a mají dobrou hloubku
25 min – dozvuk se výrazně prodloužil a plnost chutí se přiblížila středu. Lískov0 oříšky se na začátku tahu mění na mandle, ale v dozvuku zůstávají. Konstrukce i hoření zatím naprosto perfektní a kouř je příjemně aromatický.
35 min – na konci třetiny se přidává slabší laté, dřevitost se dostává do popředí a dozvuk je nepatrně suchý

2/3 doutníku
60 min – dobře ve druhé části a laté přešlo do krémové kávy, dřevitost je opět o něco výraznější a sladkost na začátku tahu mizí. Chutě se ustálily na solidním středu a konstrukce zůstává i nadále ukázková
70 min – karamel v dozvuku postupně slábne a káva začíná přebírat hlavní úlohu v chutích

3/3 doutníku
85 min – poslední část přinesla výraznější krémovou kávu a více koření. Dozvuk už nebyl suchý, ale naopak na jazyku zůstával slabší olejový film a lískové oříšky se změnily na arašídy. Kouř teplá a odkládám.

Závěr a zhodnocení
To, že Xikar je výrobcem kvalitním doplňků je všeobecně známo a dnes jsem se mohl přesvědčit, že produkuje i neskutečně dobré doutníky. Pěkně vyzrálé, dostatečně plné a krásně krémové chutě bez jakékoli síly a s perfektní konstrukcí. Navíc tak famózní čas bych od robusta nečekal. Rozhodně překvapení a nečekal jsem, že doutník bude až tak dobrý. Pokud máte zrovna chuť na oříšky s příjemnou sladkostí podpořenou vyzrálou dřevitostí a krémovou kávou pak je tohle perfektní volba. Doporučení je na místě a s koupí boxu bych také neváhal. V humidoru mám celou řadu HC a po dnešní zkušenosti jsem hodně zvědavý na Habano a Criollo. Tohle byl Xikar HC series Connecticut v robustu.

Napsat komentář