Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

San Cristobal Elegancia

Doutníky San Cristobal Elegancia

Je další z řady značek pocházející od věhlasnéha Pepina Garcii a jeho tabacalery v Nikaragui. Základní řada San Cristobal se vyznačuje plností chutí a silou. Ovšem Elegancia jak už název vypovídá má být pravým opakem. Tedy nanejvýš středně plný doutník s minimum síly. Než se dostanu k tabáku tak musím zmínit velmi pěkně vypadající prstýnek, na kterém je vyobrazem papoušek nesoucí dvě zlaté mince. V pozadí je přístav s loděmi vyveden v modro zelých barvách. Druhý prstýnek pak nese název Elegancia. Connecticut krycí ist z Ekvádoru je velmi hebký a oříškové barvy. Zároveň je take velmi tenký a u paty a nad prstýnkem jsou male prasklinky.Vázací list i náplň pochází z Nikaragui. Konstrukce je velmi pevná a bez měkkých bodů a tohle torpedo je precizně ubaleno. Ostatně konstrukční bezchybnost je u Pepina Garcii téměř standard.

San Cristobal Elegancia Pyramid

Cena: $3
Dostupnost v ČR: NE
Čas v humidoru: 175 dní
Rozměr: 6.1×52(155×20,6mm)
Krycí list: Connecticut – Ekvádor
Vázací list: Nikaragua
Náplň: Nikaragua

Vůně
Pata: Svěží tabákové a kořeněné
Tělo: Téměř žádné

Konstrukce
Velmi pevná bez měkkých bodů. Švy těsné a viditelné.

Vzhled
Oříškově hnědý a sametový krycí list se spoustou menších žilek. U paty má doutník malou prasklinku

Tah před zapálením
Perfektní – minimum odporu

Chuť ihned po zapálení
Výrazně tabáková, olejová a dřevitá chuť přechází do oříškového a dřevitého dozvuku se špetkou koření. Chutě jsou jemné až středně plné s velmi jemnou texturou a obrovskou produkcí lehčího kouře.

1/3 doutníku
10 min – olejovitost ustupuje a do dozvukuý se malou chvili objevuje máslová chuť. Dozvuk je delší, ale také celkem suchý. Chutě se zatím drží na stejné úrovni, ale jsou pekně vyzrálé a snadno rozpoznatelné.
20 min – na začátek tahu se přidává trocha sladkosti. Ostatní je beze změny. Zvláštní je, že i když si dým drží olejovitost tak ihned po vyfouknutí máte v ústech skoro jako na sahaře. Tah je stále perfektní a hoření téměř také. Chutě se usadily na slabším středu.
30 min – suchost začíná ustupovat a koření je v dozvuku výraznější. Rozhodně se nejedná o klasický doutník Od Pepina Garcii, ale kouření je velmi příjemné a také kvalitní.

2/3 doutníku
40 min – krásná dřevitá chuť s nádechem mandlové hořkosti přebírá hlavní úlohu v chutích, olejovitost se vrací a do dozvuku se přidává zemitost
60 min – objevuje se krémová káva a doutník ukazuje jistou komplexnost

3/3 doutníku
75 min – na začátku poslední třetiny máslová chuť mizí a tabák je výraznější. Hoření, tah i konstrukce jsou stále bez chyby. Olejovitost a suchost se střídají tak často, že už nemá význam tyto změny zmiňovat.
90 min – ořechy byly výraznější a dozvuk delší. V tenhle moment kouř teplá a odkládám.

Závěr a zhodnocení
Tenhle doutník je úplně něco jiného než co jsem měl možnost od Pepina Garcii kouřit a tak typická pepřová chuť a krémovitost tu chybí, ale rozhodně se jedná o kvalitní a příjemné pokouření bez síly a jakýchkoli konstrukčních problémů. Ovšem stále se nemůžu zbavit dojmu, že zarytí milovníci garciových doutníků by byli trochu zklamaní. Snad se mi v budoucnu naskytne možnost ochutnat ostatní doutníky z řady San Cristobal. Tohle Byl San Cristobal Elegancia v torpedu.

Jeden komentář k San Cristobal Elegancia

  • Zdenek napsal:

    Jen bych doplnil, že pro evropský trh jsou doutníky dodávané pod jménem Paradiso – vzhledem k ochranné známce SC z Kuby. Pokud se nepletu, tak na většině prstýnků a znaků znamenají zlaté mince ocenění ze soutěží – jen je mi u této značky záhadou, proč se na některých sériích počet liší.

Napsat komentář