Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Rocky Patel Vintage 1990 Deluxe Toro

Rocky Patel Vintage 1990 Deluxe Toro

Líbivá,  červeno – černá tuba zdobená zlacením společně s přívlastkem Vintage 1990 je bezesporu dobrým marketingovým tahákem velmi populárního výrobce doutníků. A jest-li je i obsah tuby původem z Nikaragui tak výjimečný zjistíte v následujících řádcích.

Tato série je vůbec nejstarší Vintage, kterou Rocky Patel nabízí. Ten zároveň uvádí, že zmíněné 12ti leté stáří souvisí s honduraským krycím listem, jehož síla se díky delšímu zrání postupně zjemňuje. Spolu s nikaragujským vázacím listem a náplní pocházející z Dominikánské republiky a Nikaraguii tvoří tak zajímavou kombinaci. Tabákové listy náplně a binderu podle výrobce zrají také min. 5 let.

První co váš zrak upoutá, když toro vytáhnete z tuby, je právě velmi tmavý honduraský krycí list vonící po zemitosti, kůži a kakau. Díky tomu, že je doutník izolovaný v tubě je aroma celkem intenzivní. Dílenské zpracování 16,5 cm dlouhého doutníku s prstýnkem vel. 52 odpovídá standardu Rocky Patel, tj. výborná konstrukce bez zjevných i skrytých vad či nedostatků.

Po jeho zapálení  jsem jako první rozpoznal úvodní, trochu pikantní zemitost tabáku s příchutí cedru, která v menší či větší míře byla přítomná po celou dobu kouření. Už v závěru první třetiny byla také cítit v tabáku postupně sílící chuť espressa. Příchuti kávy a cedru patří také celé střední části. V poslední třetině je vedle kávy nejvýraznější chuť kakaa.

Přestože tah byl po celou dobu hoření v pořádku, produkce dýmu se mi zdála poněkud malá. Přesněji očekával jsem bohatší. Hoření středně silného doutníku bylo do druhé třetiny rovnoměrné, v třetí jsem musel provést drobnou korekci zapalovačem.

Jak jsem již zmínil doutník je chuťově plnější a k tomu je třeba zvolit odpovídající nápoj a nejlépe si jej vychutnat po jídle. Přestože mým favoritem této značky stále zůstávajá série Sun Grown, Vintage 1990 Deluxe Toro bych určitě doporučil k ochutnání zkušenějším kuřákům majícím v oblibě chuťový profil káva, kakaoo.

Je dobře že populární značka Rocky Patel známá především svou aktivitou produkce (nové série doutníků) je dnes poměrně rozšířená i v ČR. Přestože ještě před dvěma roky bylo nutné nakupovat v zahraničí (např. v sousedním Slovensku nebo Německu), dnes je i u nás nabídka této značky velice rozsáhlá. Rocky Patel Vintage 1990 Deluxe Toro jsem si tehdy pořídil při návštěvě USA, ale dnes jsou bez problémů dostupné i v ČR v ceně 200Kč za kus v dřevěných krabicích po 10ks.

Napsat komentář