Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Robert Pokorný nejen o oficiálním zastoupení Drew Estate a Oliva v České republice

Robert Pokorný nejen o oficiálním zastoupení Drew Estate a Oliva v České republice

Dlouhou dobu byla situace na trhu s doutníky v České republice jednostranně zaměřená na Kubánskou produkci. Avšak v posledních 5ti letech vzrůstá obliba v dominikánských, honduraských, ale zejména nikaragujských doutnících.

Velmi milým překvapením se na přelomu roku 2014 stala zpráva o chystané oficiální distribuci doutníků Oliva a hlavně Drew Estate. Zatímco doutníky Oliva, zejména série V, už si na našem trhu získaly dobrý zvuk a k sehnání byly jen velmi obtížně. Produkce Drew Estate se v České republice nedala sehnat prakticky vůbec.

To změnil Robert Pokorný, milovník doutníků a hodinek, také zakladatel společnosti Tabacos.cz, která doutníky těchto značek přináší na náš trh.

Jak Tě napadla myšlenka na zastoupení Drew Estate a Oliva v České republice?

Robert: Posledních několik let o doutnících firmy Oliva diskutujeme s členy našeho doutníkového spolku DSPBCh v rámci diskuzního fóra o hodinkách a dalšími fandy doutníků, nejprve jsme kupovali jednotlivé kusy či samplery na zkoušku ze zahraničí, poté jsme začali dělat stále větší sdružené objednávky, doutníky firmy Oliva mi velice zachutnaly a začalo mi vadit že se většina sortimentu na našem trhu nevyskytuje. Doutníky firmy Drew Estate jsem poprvé ochutnal jako dárek kamaráda z USA a musím říci že jejich chuť mi velice vyhovuje, také mladá filozofie firmy je mi velice blízká. Obě firmy jsou zcela bez kompromisů zaměřeny na kvalitu a troufnu si říci v některých aspektech překonaly doutníky z Kuby.

Ke vzniku značky Liga Privada, Undercrown se váží legendy oblíbené mezi kuřáky, můžeš je ve stručnosti přiblížit?

Robert: Liga Privada byla původně vytvořena pro zakladatele firmy Johnatana Drew a Marvina Samela, bylo vytvořeno mnoho variant při hledání perfektního blendu, ale varianta číslo 9 byla prostě bezchybná, bohatá chuť s plným tělem, perfektní konstrukcí a hořením, směs pochází z nejlepších a nejvyzrálejších tabáků ze sedmi farem v Nicaragui, hotové doutníky zrají celý rok, prostě perfektní doutník. Ke vzniku Ligy Undercrown se váže tato historka: baliči doutníků Liga Privada No.9 si tuto směs natolik oblíbili že při výrobě velkou část vyrobených doutníků vykouřili, proto jich zbývalo velice málo na export, bylo jim proto řečeno aby spotřebu omezili, tento požadavek je samozřejmě zklamal jak si jistě umíte představit, místo aby se naštvali, přišli s vlastní odpovědí, sestavili vlastní směs za použití stejných druhů tabáku jako pro LP No.9 avšak méně vyzrálých. Tato směs byla tak povedená, že bylo rozhodnuto o jejím uvedením na trh, Liga Undercrown je tedy blend pocházející od řadových zaměstnanců o kterých se běžně nemluví, firma Drew Estate jim tímto vzdala hold.

Jak dlouho už kouříš doutníky a které patří mezi tvé nejoblíbenější?

Robert: doutníky kouřím od roku 2004, nejprve v malé míře cca 4 doutníky měsíčně, poté mě doutníky zachutnaly více a více, situace eskalovala návštěvou kuby v roce 2009. Dnes kouřím tak 5-6 doutníků týdně, při testování a ochutnávkách z pracovních důvodů i mnohem více. Z portfolia dovážených značek mi nejvíce vyhovuje řada Oliva V, Oliva V Melanio Maduro a Nub Connecticut, od firmy Drew Estate mě naprosto uchvátila Liga Privada No.9, rozhodl jsem se také rozšířit nabídku o doutníky z řady Liga Privada Unicos, zejména Feral Flying Pig bude zajímavý přírůstek. Dále mi chutná portfolio firmy Ashton a A. Fuente. Z kubánských pak zejména Partagas P No.2, Hoyo de Monterrey epicure No.2, H. Upmann Royal Robusto, Montecristo Edmundo, Ramon Allones specially selected, Trinidad reyes.

Pamatuješ si na svůj první doutník?

Robert: pamatuji se na něj jasně jako by to bylo dnes, byla to Cohiba Siglo I v roce 2004 na večírku v tehdy poměrně nově otevřeném baru La Bodegita del Medio, zkušenost to byla rozhodně pozitivní, proto se doutníkům věnuji i nadále a musím říci že stále intenzivněji.

Máš nějaký oblíbený nápoj(e), který rád konzumuješ ke kouření?

Robert: k doutníku mám nejradši dobrý rum a kávu, případně coca colu, vím samozřejmě že nápoje s obsahem co2 nejsou ideální, protože lehce mění chuť, ale zkrátka mi to k některým doutníkům pasuje, také rád kombinuji doutníky s kouskem čokolády.

Sbíráš speciální edice (limitované/regionální) doutníků?

Robert: limitované edice pravidelně kupuji, ale bohužel mi dlouho nevydrží 🙂 Za poslední roky mi nejvíce chutnala Oliva V Torpedo Edition Europe 2011 Torpedo a také Oliva V Diadema 2012, musím také zmínit loňskou limitku Oliva V 5×60 2014 která je také velice vydařená, ale potřebuje ještě nějaký čas v humidoru k dokonalosti. Z kubánských doutníků pak Ramon Allones Extra 2011, Hoyo de Monterrey Short Piramides 2011, Partagas C no.3 2012 a také Montecristo 520 2012.

Někdo při kouření doutníků rád čte knížku, rybaří, relaxuje. Jak jsi na tom Ty?

Robert: Já mám při kouření doutníku rád společnost ať už mé přítelkyně či známých nebo členů našeho klubu, sám kouřím jen když se potřebuji soustředit například na hodnocení či recenzi.

Uvažuješ o cestě na Kubu, do Nicaraguy, Dominikánské republiky, Hondurasu, USA či jinam kvůli nějaké akci spojené s doutníky, pěstováním tabáku atp?

Robert: Mám v plánu návštěvu obou továren v Nicaragui, také chci navštívit Habanos festival na Kubě, to jsou hlavní priority. V budoucnu bych chtěl navštívit také festivaly v USA abych mohl porovnat trendy v Evropě a USA.

Máš ještě nějaké další koníčky?

Robert: Jak bylo zmíněno mám rád hodinky, dále také cestování a jelikož jsem se pohyboval v gastronomii tak dobré jídlo a pití.

3 komentářů k Robert Pokorný nejen o oficiálním zastoupení Drew Estate a Oliva v České republice

Napsat komentář