Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Příběh Pavla Jelínka o tom jak zkusil pěstovat tabák a vyrobit doutníky

Příběh Pavla Jelínka o tom jak zkusil pěstovat tabák a vyrobit doutníky

Poměrně zajímavé se jeví možnost zkusit si vypěstovat tabák a zkusit si z vlastního tabáku vyrobit doutníky. Se snahou různých nadšenců jsem se již v minulosti setkal zejména na fóru dymka.net.

Pavel Jelínek z Čičenic nedaleko Českých Budějovic se nabídl, že se s námi podělí o své zkušenosti. Sám přiznává, že doutníky jako takové ho přitahovaly už od mládí a jak to tak bývá i on začínal s něčím méně finančně náročným tak, jako většina začínajících kuřáků.

Když pominula doba levnějších doutníků, které prodávají na čerpacích stanicích a poprvé dostal od kamaráda první pořádný doutník Oliva Serie O, rozhodl se této vášni věnovat více. Nejenže si nakoupil běžné příslušenství jako je humidor, ořezáváČ a další. Ale po přečtení literatury, se rozhodl zkusit společně se svým tátou vypěstovat tabák, sklidit ho a také vytvořit vlastní doutníky.

Pavel chronologicky popisuje domácí proces pěstování a výrobu doutníků:

1. (Duben) Semínka virginského tabáku jsme vyseli do misky a po vyklíčení přesadili do malých květníků.

Pavel Jelínek - pěstování tabáku, semínka

2. (Květen) Po zesílení bylo vysazeno cca 10 sazenic na záhon. Sazenice jsme zalévali jen v případě nedostatku dešťové vody.

3. (Červenec) Postupně jsme odebírali tabákové listy, dokud nezačaly rostliny tabáku kvést.

4. (Srpen – Říjen) Tabákové listy jsme pověsili na režnou nit a nechali sušit na půdě.

Pavel Jelínek - sušení tabáku

5. (Listopad) Fermentovali jsme (tzv. rychlým způsobem) tabákové listy, resp. jsme se o ní pokusili vlhčením tabákových listů uskladněním bez přístupu vzduchu a zahříváním po dobu cca 8 hodin.

6. (Prosinec) Nejprve jsme protřídili tabákové listy a ty hezčí jsme si schovali jako krycí. Po té už jsme se konečně dostali k samotnému rolování doutníků a následnému vložení do provizorního dřevěného lisu (průměr 18 mm, délka 150 mm). Přebytečné tabákové listy byly oříznuty. Na závěr, každý doutník získal krycí list a byl zakončen čepičkou.

Pavel Jelínek - výroba doutníků

7. (více jak dalších 12 měsíců) 9 ks po domácku vyrobených doutníků odpočívá v humidoru a čekáme na chvíli, kdy je ochutnáme.

Pavel přiznává, že bezprostředně po dokončení, první testovaný vzorek svými vlastnostmi asi těžko obstál v porovnání profesionální produkcí karibské oblasti. Ale na druhou stranu se těší, co s doutníky udělá delší odpočívání v humidoru a zda pozitivně změní jeho chuťové vlastnosti.

Pavel Jelínek - po domácku vyrobené doutníky

Pavel závěrem: „celý proces byl opravdu zajímavý a je úžasné si zkusit, co všechno obnáší výroba doutníku, které rád kouřím“.

Napsat komentář