Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Oliva Serie O Robusto

Doutníky Oliva Serie O Robusto

Série O je naprostá klasika od Olivy, která spatřila světlo světa v roce 2005 a téměř okamžitě se nezapomenutelně zapsala do podvědomí všech milovníků doutníků. Na tohle nikaragujské puro je radost pohledět. Habano krycí list odstínu colorado je tmavě hnědý, sametově hebký s olejovými odlesky a bez viditelnějších žilek. Zároveň je barevně jednotný se spoustou textury na povrchu. Konstrukce je rovněž bezchybná a zakončení dvojitou čepičkou je provedeno jak jinak než precizně. Velmi chutně vypadající robusto a nezbývá než oříznout a zapálit

Dostupnost v ČR: Ano – v balení po čtyřech za cca 680 Kč
Čas v humidoru: 311 dní
Rozměr: 5×50(127×19.8mm)
Krycí list: Habano – Nikaragua
Vázací list: Nikaragua
Náplň: Nikaragua

Vůně

Pata: Krásné stájové aroma se slabším tónem čokolády a koření

Tělo: Slabší stájové

Konstrukce
Skálopevná bez vad. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné. Už i robusto velikost působí v ruce celkem těžkým dojmem

Vzhled
Velmi tmavě hnědý, sametově hebký krycí list s olejovými odlesky bez větší žilky a se spoustou textury na povrchu listu. Perfektně ubaleno.

Tah před zapálením
Nepatrně těsnější

Chuť ihned po zapálení
Máslově jemná, hlubší a olejová tabáková chuť se sladkostí a příjemnou dávkou koření v delším dozvuku. Chutě jsou středně plné s parádní produkcí hustějšího dýmu.

1/3 doutníku
Záhy se k tabáku přidává dřevitost, která přetrvává až do dozvuku
10 min – dřevitost se sladkostí jsou výraznější a ostatní chutě jsou beze změny. Zatím velmi příjemné lehčí kouření s pěknými olejovými chutěmi. po pár minutách se objevují tóny kůže a do dozvuku se přidává zemitost
20 min – dřevitsoti je opět o trochu více a teď má velmi krémový charakter. Zároveň se do dozvuku přidává smetana a koření je intenzivnější. Hoření je rovnoměrné a celkem pomalé.
30 min – na konci první třetiny se na začátku tahu objevují lískové oříšky, dřevitosti je méně a ostatní chutě zůstávají

2/3 doutníku
45 min – zhruba v polovině oříšky se sladkostí mizí a nahrazuje je krémová káva. koření je pryč a kůže začíná odeznívat. Po pár tazích se ke kávě přidává mléčná čokoláda a nepatrně o sobě dává vědět i síla.
60 min – na konci třetiny se do dozvuku vrací oříšky a kůže je již minulostí a smetany zbyla jen trocha

3/3 doutníku
70 min – ke kávě se přidává příjemná mandlová nahořklost, dřevitost je pryč a síla se stále drží na minimu
80 min – káva přešla v černou s trochou hořkosti a koení se vrátilo zpět. Kouř teplá a končím

Závěr a zhodnocení

Z mého pohledu o mnoho lepší než maduro verze. Máslově jemné, pěkně vyzrálé a olejové chutě doplněné o trochu síly a bezchybnou konstrukci s rovnoměrným hořením. Tento doutník mě příjemně překvapil a lze ho doporučit i méně zkušeným kuřákům. A to hlavně z důvodu, že jsou chutě dobře rozpoznatelné a nemíchají se všechny dohromady. Tohle byla Oliva Serie O v robustu.

Jeden komentář k Oliva Serie O Robusto

Napsat komentář