Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

MUWAT Toro

MUWAT Toro

MUWAT (celým názvem My Uzi Weighs a Ton) Toro  je nikaragujský doutník vyráběný Drew Estate (výběr směsi tabákových listů) ve spolupráci s Joya De Nicaragua (samotná výroba doutníků). Příběh této značky začal na každoročně pořádaném Cigar Safari v roce 2010 za účasti fandů doutníků ze sdružení B.O.T.L., kteří měli poddíl na výsledné směsi tabáku. A poprvé byly doutníky vidět o rok později na výstavě ICPR. K doutníkům jsem se dostal ke konci roku 2014 a té doby (tedy cca 8 měsíců) odpočívaly v humidoru.

Rozměry a formát: grand toro s délkou 15,2 cm a prstýnkem vel. 60 (6×60)

Složení: mexický krycí list San Andres Negro, v náplni je směs brazilské Mata Fina Oscuro, spolu s  nikaragujským Seco Jalapa, Viso Condega a Esteli Ligero. Vázací list je ekvádorský Connecticut Shade.

Vzhled: velmi pěkný tmavý olejnatý list čokoládové barvy s místy světlejšími načervenalými odstíny. Na jeho povrchu je  jedna viditelná žilka a bohužel i drobná prasklinka pod prstýnkem u hlavy doutníku. Na první pohled doutník působí i díky množství použitých tabákových listů velmi solidně. Zpracování je tradičně dobré. Doutník má jednoduchý, prakticky nijak ilustrovaný šedivo – černý prstýnek, typický pro tuto značku.

Konstrukce:  rovnoměrně rozdělená a pořádná náplň. Nevšiml jsem si žádného měkkého nebo naopak tvrdého místa. Prostě máte pocit, že v ruce držíte pořádný kus doutníku s poctivým zpracováním až na zmíněnou prasklinku krycího listu.

Vůně: pata voní trošku sladce kakaem a čokoládou, tělo kůží a čokoládou, hlava je aromaticky tak trošku méně výrazná s uzenou vůní kůže. Mimo zmíněné vůně je po celé jeho délce cítit méně výrazná vůně koření podobná skořici. Při zkoušce tahu nezapáleného doutníku je cítit zemitější vůně čokolády, kůže a sena.

Úprava, tah a hoření: oříznutím bez problému běžným ořezávačem, zapálení plynovým zapalovačem rovněž bez problémů. I přes velké množství použitých tabákových listů je odpor tahu akorát. Hoření je celkem rovnoměrné s opravdu velmi bohatou produkcí kouře. Korekce zapalovačem není zapotřebí (hoření se samo srovná).  Držení světle šedivého popela je velmi dobré.

Chuť:

1/3: v plné tabákové chuti je cítit zejména kakao. Velmi příjemné je, že chuť kakaa v první třetině doplňuje příchuť kávy a v závěru třetiny také ořechů. Celková kombinace chutí je nasládlá a zejména v  závěru třetiny velmi krémová.

2/3: stále  je přítomná  chuť kávy, ale doplněná o příchuť ořechů (chuť podobná kešu ořechům) a v pozadí s příchutí kůže. V polovině je kombinace chutí o něco výraznější a doplněná a o příchuť pepře.

3/3:  příchuť kávy a čokolády už není tak výrazná i pikantnost pepře se zmírnila. Celkově je kombinace chutí úžasně máslová a přibyla k ní příchuť cedru.

Charakteristika: středně silný až silný doutník, chuťově plnější.

Doba kouření: 110 min.

Nápoje: červené portské víno. Ale po dalších pokusech, bych spíše doporučil dobrý rum (dobře jde např. k Diplomático Reserva Exluciva).

Cena, balení a dostupnost:

Doutníky MUWAT jsou v ČR dobře dostupné od počátku roku 2015. Tuto vitolu jsem sice v tuzemské nabídce nenašel, ale za to jsou v nabídce další tři. Doutníky se prodávají v netradičním papírovým balením s jednoduchým  potiskem po 10ks s cenou za nejdražší z nich (vitola 5×60) cca 200Kč za ks.

Doporučení:

Doutník nabízí opravdu hutný a na chutě bohatý kouř, který bych rozhodně doporučil zkušenějším kuřákům. Kombinace chutí je dobře sladěná a jediné co bych mu vytkl je již zmíněná prasklinka, která se v průběhu kouření vlivem zvyšující se teploty zvětšovala. Na druhou stranu se mi to stalo pouze u jednoho doutníku ze tří. V průběhu kouření jsem nenarazil na nic dalšího, co by mi vadilo. Doutník dobře hoří, nepřehřívá se a chuťově mě oslovil. Doufám, že se v budoucnu dostanu i k dalším vitolám.

Jeden komentář k MUWAT Toro

Napsat komentář