Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

MUWAT Kentucky Fire Cured Just a Friend

MUWAT Kentucky Fire Cured Just a Friend

Velmi zajímavým doutníkem z dílny Drew Estate a zároveň novinkou na českém trhu je Kentucky Fire Cured (nebo-li také zkráceně KFC). Se špičkovou kvalitou zpracování doutníků Drew Estate jsme se měli možnost přesvědčit např. u několika Liga Privada No. 9, Liga Undrecrown, ale i Liga Privada T52. I KFC formátu toro (označované Just a Friend) s délkou 15,2cm a prstýnkem vel. 52 v tomto ohledu není výjimkou.

Konstrukční zpracování je bezesporu na jedničku. Doutník vyráběný v Nikaragui je na dotek pevný s rovnoměrně rozdělenou náplní tedy bez hrbolků nebo měkkých míst. Jeho mexický krycí list odstínu maduro z oblasti San Andres je krásně tmavý a na jeho povrchu jsou švy sice viditelné, ale těsné. Díky drobným sotva viditelným krupičkám na povrchu je krycí list na dotek trošku hrubý. Mnohem zajímavější je však to, co se skrývá pod povrchem. Tabákové listy z Kentucky, které navíc nezrají na vzduchu, jak je obvyklé, ale v kouři, dávají doutníkům unikátní kouřový charakter. Ty jsou ještě doplněny listy z Brazílie (Mata Fina) a Nikaragui. Původ vázacího listu se mi bohužel nepodařilo zjistit.

Doutník dobře charakterizuje výrazná vůně připomínající uzení či letní grilování. Nejvýraznější je v oblasti tzv. těla a paty doutníku. Před tímto doutníkem jsem měl možnost vyzkoušet o mnoho menší KFC Chunky (s délkou jen 10,2cm a prstýnkem vel. 46). Takže tentokrát jsem si doutník zapálil po vydatné pečeni a zapíjel hutným pivem. Jeho úprava před byla absolutně bez problémů stejně jako zkouška tahu tzv. „na prázdno“. Oproti menšímu Chunky je v Just a Friend výraznější kouřové aroma. Ale pro toho, kdo to zkusí bude jistě překvapením, že není až tak výrazné a je doplněné nasládlou vůní ořechů.

Hned od začátku je dominantní uzená tabáková chuť. Pravdou je, že asi po 5 min je tato základní chuť méně výrazná, než na začátku a dává prostor i dalším příchutím, které jí doplňují. Ještě v první třetině je tak v kouři doutníku cítit i příchuť dřeva a černého pepře. Uzená chuť je spíše cítit v dozvucích na horním patře úst. Je to celkem příjemné, protože jemná a nasládlá dřevitá chuť je sem tam v druhé třetině doplněná příchutí skořice. V závěru druhé třetiny je základní chuť doutníku doplněna i příchutí kávy. Závěrečná třetina je chuťově zemitější, ale stále je v základní uzené chuti cítit i dřevo nebo ořechy. Celkově lze říci, že oproti prvnímu dojmu – výraznému uzenému aroma doutníku, není chuť doutníku tak jednostranná ani agresivní.

Produkce kouře je po celou dobu kouření úctyhodná, hoření rovnoměrné a barva popela je tmavě šedivá. V průběhu tohoto zajímavého kuřáckého zážitku se ve sloupci popela objevují prasklinky a jeho držení je průměrné. Věřím, že s tahem doutníku bude spokojený každý. Skvělé také je, že se doutník nepřehřívá ani v samotném závěru.

Podle mě tento doutník není otázkou každodenního kouření, ale spíše zajímavého zpestření a to nejlépe v kombinaci s jarním, letním či podzimním grilováním. Skvěle se k němu hodí hutnější pivo, ale i např. větší káva. Při myšlence kombinování nápojů s tímto doutníkem, jsem si také vzpomněl na kouřovou skotskou whisky, kterou jsem kdysi pil s kamarádem. Středně chuťově intenzivní doutník střední síly nezapře svou skvělou kvalitu, kterou na trh přináší Drew Estate i u dalších jejích doutníků. Nevím zda bych jej zrovna doporučoval začínajícím kuřákům a pokud ano, tak možná raději menší formát Chunky.

Doutníky jsou v České republice díky distribuci Tabacos.cz dobře dostupné a prodávají se v zajímavých papírových baleních po 10ks s cenou cca 210Kč. To je s ohledem na formát doutníku celkem zajímavá cena. Navíc, podle slov distributora Drew Estate, to vypadá, že spektrum doutníků s příchutěmi v budoucnu doplní i značka Acid. Takže si milovníci těchto doutníků přijdou na své.

2 komentářů k MUWAT Kentucky Fire Cured Just a Friend

Napsat komentář