Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Montecristo Open Master

Montecristo Open Master

Jedna z nejznámějších i nejprodávanějších kubánských značek uvedla sérii doutníků Open na trh již v roce 2009. My jsme zatím měli možnost ochutnat největší z nich, Geniales pod označením Eagle a také naopak nejmenší, Junior. Právě proto jsme byli moc zvědaví jaký bude Montecristo Open Master, který odpočíval v humidoru již déle jak dva roky.

Obecně vzato celou tuto sérii charakterizuje mimo dalšího zeleno zlatavého prstýnku zejména to, že doutníky jsou určeny i pro začínající kuřáky a zároveň pro venkovní kouření. Tomu odpovídá i menší množství tabákových listů, které doutníky obsahují. Nevím zda je úplně přesný termín, že Master je tak trošku chuťově a sílou „přiškrcené“ Petit Edmundo a u Eagle je totéž přirovnání s Edmundem. Ale každopádně i já vnímám doutníky série Open jako „lehčí“ variantu, což může na rozdíl do dlouholetých doutníkových matadorů zaujmout ty co si prostě na silnější doutníky nepotrpí a raději sáhnou např. pod doutnících nebo H. Upmann.

Klasické 12,4 cm dlouhé robusto s prstýnkem vel. 50 vypadá dobře, je tvarově konzistentní a bez viditelných nedostatků krycího listu. Na dotek je po celém jeho obvodu konzistentní a zakončení tzv. „hlavy“ trojitou „čepičkou“ odpovídá standardní kvalitě této značky. Obdobně jako u dalších kubánských doutníků i zde je použitá tabáková směs pouze z kubánských tabákových plantáží. Protože doutník obsahuje o trošku menší množství tabákových listů než-li tradiční Montecristo,  klade přirozeně menší odpor při oříznutí. I jeho zapálení nečiní žádný problém.

Podle mě je doutník chuťově celkem jednoduchý. Jeho dominantní chutí  je cedrové dřevo a v první třetině, resp. na začátku kouření ucítíte také mírnou zemitost. V dřevité tabákové chuti zhruba v polovině máte možnost ucítit jakousi blíže nespecifikovanou květinovou vůni. V závěrečné třetině pak chuť cedru doplňují jemné tóny kávy. Protože je celkově doutník jemnější (jak chutí tak sílou) neočekávejte nějaké výrazné chuťové tóny. Tato skutečnost možná trošku zklame pokročilé kuřáky, ale pro ty začínající nebo příležitostné kuřáky je to možná ideální doutník.

Hoření doutníku (nejen v tomto případě) je v první třetině mírně  a dále více nerovnoměrné. Není však nutné provádět korekci zapalovačem. S tahem i produkcí dýmu budete jistě spojeni. Přestože bych osobně dal přednost již zmíněnímu konkurentu – Petit Edmundo, musím říci, že do současného letního počasí se Open Master celkem hodí. Rozhodně se vám po něm nezatočí hlava.

Doutníky Montecristo Open Master jsou běžně k dostání jak v ČR tak v okolních zemích. Běžně dostupná balení jsou cedrové krabice po 20ks nebo také papírová krabička se třemi aluminiovými tubami a u některých prodejců také naleznete dárkovou kazetu Open obsahující 4 doutníky (Eagle, Master, Regata, Junior). Malobchodní cena je cca 210Kč za ks nebo 280Kč za kus v tubě.

Napsat komentář