Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Liga Privada T52 Toro

Liga Privada T52 Toro

Liga Privada T52 Toro je další nikaragujský doutník z dílny Drew Estate vyráběný od roku 2009 v nikaragujském Estelí. Sice nejde o úplný vrchol nabídky Drew Estate, za který se považuje mnohými kuřáky No. 9, ale i T52 patří ke špičce nikaragujské produkce. Kupoval jsem ho tehdy v zahraničí, protože v té době ještě nebyla česká distribuce této značky a v humidoru odpočíval déle jak rok.

Rozměry a formát: toro s délkou 15,2 cm a prstýnkem vel. 52

Složení: krycí list Connecticut Stalk Cut Sun Grown Habano, náplň směs z Nikaragui a Hondurasu a brazilský vázací list Mata Fina.

Vzhled: hladký a velmi tmavý olejnatý list s jemným žilkováním a sem tam světlejšími načervenalými odstíny. Na první pohled doutník působí solidně, na jeho povrchu nejsou žádné hrbolky. Jde o perfektní zpracování dekorované hezkým prstýnkem.

Konstrukce:  s rovnoměrně rozdělenou náplní je pevná, pružná bez měkkých nebo naopak tvrdých míst.  Švy krycího listu jsou velmi těsné, sotva viditelné a  jeho tzv. „hlava“ je zakončena trojitou „čepičkou“.

Vůně: zajímavá zemitá směs vůně tabáku, u paty navíc s vůní sena a trávy a u hlavy s vůní kávy.

Úprava, tah a hoření: oříznutím bez problému běžným ořezávačem, zapálení plynovým zapalovačem rovněž bez problémů. Tah je akorát se zemitou tabákovou vůní sena, kůže, a kávy. Hoření je celkem rovnoměrné s velmi bohatou produkcí kouře. Korekce zapalovačem není zapotřebí (hoření se samo srovná).  Držení světle šedivého popela je velmi dobré.

Chuť:

1/3: výrazný začátek je plný tabákové chuti s příchutí kávy, kůže a koření. Skvělé je, že chuťová kombinace je od počátku vyvážená a už po prvních obláčcích kouře ucítíte na jazyku příjemný mastný film.

2/3: na rozdíl od první třetiny, na počátku té druhé prakticky mizí příchuť koření. I nadále je cítit v chuti tabáku káva, ale doplněná o příchuť ořechů a celkově je doutník o něco sladší. Tuto kombinaci dále doplňuje jemná příchuť kůže a něco co se dá těžko identifikovat.

3/3:  stále je cítit kůže, ale tabáková chuť je zemitější. V závěru je příchuť kávy doplněna příchutí hořké čokolády.

Charakteristika: středně silný doutník, chuťově středně až plně intenzivní.

Doba kouření: 60 min.

Nápoje: neperlivá voda a káva (velké espresso).

Cena, balení a dostupnost:

cena je 300Kč za ks. Díky české distribuci většiny sortimentu Drew Estate, již není nutné hledat tyto doutníky v zahraničí a dostupnost je bezproblémová. Prodávají se v pěkných dřevěných krabicích po 24ks stejně jako No.9 anebo v zajímavých samplerech/dárkových baleních.

Doporučení:

výše zmíněná cena tohoto doutníku odráží vysokou kvalitu zpracování a bezesporu nevšední zážitek komplexního chuťového profilu vyzrálého tabáku. Spíš než začátečník, tenhle doutník ocení zkušenější kuřák, který má rád  nejen intenzivnější chuťový profil, ale také chuťovou různorodost. Podle mě je jen o malinko horší než No.9, ale nedokáži říci nic konkrétního co bych mu vytkl. Jde spíše o chuťovou preferenci. Naopak je pro mne mnohem lepším doutníkem, než např. Padrón 1964 Anniversary Series Exclusivo Maduro, u kterého jsem měl asi přehnaná očekávání.

Napsat komentář