Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

José L. Piedra Nacionales

José L. Piedra Nacionales

Ten kdo nemá v úmyslu do koupě doutníku investovat mnoho peněz anebo třeba s kouřením doutníků teprve začíná, může sáhnout po méně finančně náročném a lehčím kubánském doutníku José L. Piedra Nacionales.

Zpravidla je lze koupit téměř všude v celofánovém balení/papírové krabici po 25ks nebo v krabičkách po 5ks. Pro tuto značku typické balení nikterak nezaujme, stejně jako mírně hrbolatý a žilnatý povrch doutníku. Pro upřesnění je třeba zmínit, že výroba doutníku probíhá strojově (jak je tomu třeba u některých levnějších doutníků značky Partagas) a jen dobalování krycím listem je ruční práce.  Tomu přirozeně odpovídá stavba doutníku a rovněž také nízká cena. Všechny použité tabákové listy tohoto shortfilleru jsou z Kuby (Vuelta Arriba) a ne zřídkakdy se také setkáte s barevnou odlišností odstínů jednotlivých doutníků v balení.

To co José L. Piedra Nacionales nenabízí na vzhledu, naopak nabídne při cca 60min. kouření. Tím je bezproblémový tah,  rovnoměrné hoření s bohatou produkcí dýmu. Zajímavým překvapením pro mne byla, na short filler nezvyklá délka popele (až 2,5cm).

Doutník zpočátku nabízí chuťové tóny kakaa, které záhy přechází v kořeněné a v závěru až zemité tóny. Očekával jsem spíše hrubější a jednotvárnější chuťový mix a asi právě díky nízkým očekáváním jsem byl nakonec velmi mile překvapen. Rozhodně je to doutník, který si na nic nehraje a právem, zejména díky ceně cca 40Kč/ks, na něj sedí označení prodejců, tj. „doutník pro denní kouření“.

Závěrem lze říci, že v této cenové hladině asi těžko seženete mnoho kubánských doutníků se stejným poměrem výkon/cena. Alternativou můžou být snad o něco dražší doutníky značky Quintero.

4 komentářů k José L. Piedra Nacionales

 • Therichman napsal:

  Oprava a doplnenie:
  José L. Piedra je osobitou značkou doutníků. Na rozdíl od většiny ostatních Habanos se vyrábí z listů z regionu Vuelta Arriba.

  Rodina Piedra, pocházející ze španělské provincie Asturias, přišla na Kubu v 80. letech 19. století. Usadili se nedaleko města Santa Clara, v centrální části regionu Vuelta Arriba, kde byl tabák pěstován od 16. Století, a začali se věnovat výrobě doutníků.

  José Lamadrid Piedra byl již z druhé generace a rozvíjel značku do podoby, kterou známe dnes.

  Všech 7 velikostí značky je vyráběno ručně.

  Klasifikace: střední až těžké.

 • Therichman napsal:

  Chyby mate aj pri inych znackach. Nedalo mi to, aby som sa nezaregistroval, lebo casto sa stretavam s tym, ze niekto predava cigaray, popripade robi na ne recenzie a pouzije nespravne info ohladom historie, popripade vyroby. Berte to ako konstruktivnu kritiku.

 • pmtv napsal:

  Děkuji za info, které nejspíše odpovídá překladu výrobce http://www.habanos.com/article.aspx?aid=40&lang=en až na to, že termín „totalmente a mano, tripa corta“ skutečně znamená, že nejde o ručně balený doutník, jak uvádíte, nýbrž ručně dobalovaný. Jinak jde i podle původního textu o shortfiller.

  Recenze píšeme naše subjektivně, subjektivně posuzujeme i sílu a chutě doutníků. Přesně jeko většina lidí, kteří kouří doutníky. Proto promiňte náše, od katalogu odlišné, vyjádření k síle doutníku.

  Jak je zde jistě někde uvedeno, doutníky nejsou naší obživou, ale jen potěšením. Děkuji za zájem i názor a přeji mnoho hezkých zážitků s doutníky.

 • Therichman napsal:

  V tom pripade nesmie niest oznacenie totalmente a mano (ale Hecho a mano), vyroba totalmente a mano tripa corta kubanskych prebieha pomocou pruznej podlozky, nie stroja. Ano short fillery mozu byt aj cele strojove, kombinovane… Ale vacsinou bezne lacne cigary su strojove, vacsina cigarillos a pod.

  Totalmente a mano = vsetko rucne, totally hand made
  Totalmente a mano, tripa larga – long filler = vsetko rucne, dlha napln
  Totalmente a mano, tripa corta – short filler = vsetko rucne, kratka napln (niekedy aj kombinacia – medium filler)
  Hecho a mano = kombinacia (stroj a rucne)
  Machine made = stroj
  Chut samozrejme suhlasim, kazdemu chuti inak.
  Prajem pekny den a pozitok z cigar.

Napsat komentář