Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Hoyo de Monterrey Short Hoyo Piramides 2011 LE

Short Hoyo Piramides LE 2011 jsou doutníky věhlasné kubánské značky Hoyo de Monterrey. Doutníky byly do prodeje uvolněny na konci roku 2011 společně se sériemi doutníků Cohiba Cohiba 1966 (Double Robusto) a Ramón Allones Allones Extra, z historického pohledu se jednalo se o jedenáctý ročník limitovaných edicí kubánskcýh doutníků.  Doutníky Hoyo de Monterrey Short Hoyo Piramides byly z této trojice představeny jako první, v srpnu 2011.

Jak už bylo v prvním odstavci zmíněno, jde o původní kubánskou značku, nikoliv o honduraského jmenovce vyrábějící doutníky pro US trh. Doutníky jsou vyráběny ve fabrice Miguel Fernández Roig. Tabák používaný pro tyto doutníky pochází z regionu Vuelta Abajo – jehož je součástí i údolí Monterrey s velice úrodnou půdou. Odtud právě pochází i název značky. Doutník je dlouhý 135 mm s prstýnkem 46 – a díky netypickému rozměru se uváděné velikosti u jednotlivých prodejců liší, někdo uvádí Short Piramides, jiný Petit Robusto.

Konstrukce doutníku působí velice líbivým dojmem, při stisknutí není příliš tvrdý ani měkký a o ideálním zavlhčení nemám nejmenších pochyb.  Krycí list světlehnědého odstnu je hladký, pouze na několika místech jsou zřetelnější tenké žilky a několik teček pravděpodobně od krystalizujícího cukru, to však dobrý pocit z ještě nezapáleného doutníku nijak nekazí a naopak velmi dobře působí konické rameno,  přestože není zakončeno typickou kubánskou trojitou „čepičkou“. Prstýnky na doutníku drží celkem pevně, proto s jejich sundáním vyčkávám. Ani jeden z prstýnků nepřekvapí, první je klasický, jako u ostatních novějších sérií HdM, druhý je naopak typický pro většinu limitovaných edic kubánských doutníků a upozoňuje na rok 2011, kdy byla tato edice vydána.

Aroma doutníku před zapálením je dřevnaté s tóny pepře. Oříznutí gilotinou jde snadno a řez se netřepí.  Tah před zapálením je velice dobrý, stejně tak zapálení žhavícím zapalovačem nepůsobí žádné problémy – pokud bych nekouřil venku, nebál bych se zvolit ani sirky nebo cedrová dřívka. Chuť doutníku je dřevnatá, sušší s tóny pepře, které postupně vynikají čím dál tím více. Popel drží velice dobře, netřepí se ani neodpadává příliš brzy. Jediné co by vás mohlo překvapit jsou bílé krupičky po jeho odhořelém obvodu, které indikují vyšší mineralizaci půdy, na které se tabák pěstoval. Jedinou vadou bylo lehké odchípnutí krycího listu na začátku třetí třetiny, to však bohatě vynahradila zvyšujíccí se intenzita pepřových tónů.

I přes menší rozměr doutníku, jsem s ním strávil přibližně 70minut. V humidoru byl uložen téměř rok a původní cena byla, okolo 15 liber v maloobchodě. V současné době si nejsem jistý dostupností v ČR, přes internet určitě ne, možná v některém z kamenných obchodů. Pokud bych na ně narazil, jeden nebo dva kusy bych si pro zvláštní příležitost opět koupil. Při cenně běžných edic HdM, která je zhruba poloviční, bych neváhal nad celou krabicí. Doutník získal i velice dobré hodnocení na zahraničních stránkách Cigar Inspector (4.5 / 5) a Half Wheel (92 / 100).

Napsat komentář