Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Herrera Esteli Toro Especial

Herrera Esteli Toro Especial

Willy Herrera spojil své jméno s Drew Estate v roce 2011 a výsledkem tohoto spojení,  je nová značka nikaragujských doutníků Herrera Esteli.  Sám Willy Herrera přiznává, že jeho motivací ke spolupráci  byl mj. inovativní přístup Drew Estate a také obrovský výběr tabáku, se kterým může pracovat. Pro vznik unikátní směsi  Herrera Esteli tak dostal Willy absolutní svobodu bez jakýchkoliv omezení. Doutníky se vyrábějí v nikaragujském Estelí v továrně La Gran Fabrica Drew Estate a na trh byly uvedeny v počátku roku 2013. A ve stejném roce se doutník umístil na 8. místě žebříčku „Doutník roku“ časopisu Cigar Aficionado.

Rozměry a formát: toro, s délkou 15,9cm (6 1/4) a prstýnkem vel. 53

Složení: Náplň pochází z Nikaragui, vázací z Hondurasu a krycí list je Ecuadorian Habano.

Vzhled:  decentní vzhled. Olejnatý, krásně se lesknoucí krycí list světle hnědé, karamelové barvy s jemným žilkováním a těsnými švy, které nejsou skoro vidět. Vypadá neuvěřitelně kompaktně. Navíc jej zdobí celkem jednoduchý a vkusný prstýnek, připomínající kubánskou produkci nebo doutníky značky Henry Clay.

Konstrukce:  velmi dobrá, bez defektů znatelných na pohled nebo dotyk. Rovnoměrně rozdělená náplň, krásné zpracování tzv. trojité „čepičky“. Když ho držíte v ruce, cítíte, že se na tabáku rozhodně nešetřilo.

Vůně: celkově mírně nasládlá kombinace vůní tabáku, cedru a jen okrajově kůže.

Úprava, tah a hoření: oříznutím ořezávačem, zapálení plynovým zapalovačem. Odpor tahu je akorát. Hoření je bohužel nerovnoměrné a několikrát jsem prováděl korekci zapalovačem. Produkce kouře je velmi bohatá držení šedivého popela je paradoxně slušné. Protože průběžně dochází k jeho třepení a na jeho povrchu se objevují praskliny.

Chuť:

1/3: nasládlá tabáková a na začátku trošku pikantní, s příchutí dřeva, kůže a pepře. Cca po 5 min. je chuť hezky krémová a je jí plno.

2/3: na začátku více zemitější a méně nasládla chuť tabáku. Příchuť pepře je o něco výraznější. Tabáková chuť je doplněná příchutí ořechů a dřeva. Stále je chuť úžasně krémová na patře.

3/3:  příchuť pepře se zcela ztrácí. Stále je přítomná chuť dřeva a  ořechů. V úplném závěru je na pozadí cítit i káva.

Charakteristika: středně silný, chuťově středně intenzivní.

Doba kouření: 50 min.

Nápoje: neperlivá voda.

Cena, balení a dostupnost:

Doutníky jsou v ČR dobře dostupné v pěkných dřevěných krabicích po 25ks. Cena za kus je cca 250Kč.

Doporučení:

Musím říci, že Herrera Esteli Toro Especial nabízí odlišný chuťový profil, než např. Liga Privada nebo Nica Rustica. Tento se více blíží tomu, čemu jsme zvyklí u kubánských doutníků. A očekávání tradičních kuřáků těchto dvou zmíněných značek mohou být zklamáním. Podle ohlasu se zdá, že tento doutník kuřáky celkem polarizuje.

Mě se na něm líbí spektrum a vyvážení chutí, které nabízí. Ale jak už jsem se zmínil, trošku zklamáním pro mě bylo jeho nerovnoměrné hoření. Záměrně uvádím, že jsem zatím vyzkoušel pouze jeden kus a mohl jsem mít jen smůlu. Později se k tomuto nikaragujskému doutníku ještě vrátím a budu mít možnost srovnání. Případně budu rád za vaše sdělené zkušenosti. Začátečníkům bych doporučil raději menší vitolu, např. short corona.

Napsat komentář