Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Gurkha Status Natural Torpedo

Před nějakým časem jsem recenzoval Gurkha Status Maduro Torpedo a pamatuji se, že hodnocení bylo velmi dobré. Dnes se podíváme na verzi natural taktéž v torpedu a doufám, že výsledek bude neméně dobrý jako v případě madura. Doutník působí v ruce až nečekaně lehkým dojmen a první pohled nabízí krásný krycí list a dva prstýnky. Doutník se dá sehnat i v ČR a to za jak jinak než předražených 650 Kč. V ceně je ovšem započítána i luxusní tuba, ve které je doutník uložen. Osobně jsem se obešel bez tuby a stálo mě to směšné 2 dolary. Oříznutí i zapálení probíhá velmi snadno.

Cena: $2
Dostupnost v ČR: Ano – 650 Kč
Čas v humidoru: 175 dní
Rozměr: Torpedo 6,5×53(165x21mm)
Krycí list: Connecticut shade
Vázací list: Dominikánská Republika
Náplň: Dominikánská Republika

Vůně
Pata: Mléčná čokoláda a trochu květin – je zajímavé, že se vůně u toro verze nepatrně liší
Tělo: Dřevité s trochou listí

Konstrukce
Pevná bez měkkých bodů. Švy těsné a viditelné. Velmi pěkně ubaleno

Vzhled
Světlý, sametově hebký a trochu hrbolatý krycí list se dvěma většími žilkami

Tah před zapálením
Perfektní – pouze s malým odporem

Chuť ihned po zapálení
Máslově jemná přesto výrazná nasládlá dřevito tabáková chuť s cedrem a spoustou koření v dlouhém dozvuku. Produkce hutného kouře je obrovská a jsou střední až plné. Hned v druhém tahu se přidává na začátek smetana. Perfektní začátek.

1/3 doutníku
10 min – sladkosti i smetanové chuti je více a koření v dozvuku si stále drží svou intenzitu. Chuť tabáku už se jen tak skrývá pod intenzivní, výraznou a krásnou cedrovistostí.
25 min – sladkosti je o něco méně a kesladkosti se přidává zatím slabší kávový nádech a ořechy, které přetrvávají až do dozvuku. Koření se umírnilo a teď je na ideální hladině. Hoření je téměř perfektní a to i v dnešním větrném počasí. Dozvuk je o něco delší a velmi příjemný. Zatím parádní a celkem i komplexní zážitek. Tah se začal utahovat a tak jsem odřízl ještě malý kousek a intenzita cutí šla rázem vzhůru a právě intenzita plnost chutí je pro mě velkým a příjemným překvapením u tohoto doutníku.

2/3 doutníku
40 min – zhruba v polovině je káva výraznější a jinak od posledně beze změny. Ovšem při tak skvělých chutích to vůbec nevadí a navíc kouř je velmi aromatický a výborně se hodí i do společnosti

3/3 doutníku
80 min – druhá polovina doutníku se již obešla beze změn. Jen káva byla výraznější, hutnější a zakončená slabou nahořklostí.

Závěr a zhodnocení

Máslově jemné přesto až nečekaně plné a výrazné chutě, které byly jedním slovem vynikající. Skvělá směs dominikánského tabáku neměně mistrně smíchána do velmi snadno zapamatovatelného zážitku. Žádné zmánky síly nebo drsnosti. Navíc perfektní konstrukce podtrhuje celkový žážitek. Opravdu jedinou výtku bych měl k popelu, kdy odpadával po cca 1,5 cm a téměř okamžitě se měnil na prach. Skvělá volba na ráno či dopoledne. V tomhle případě nelze nedoporučit. Zvláště pak začátečníkům nebo občasným kuřákům. Ovšem i náročnější labužníci si určitě přijdou na své. Minule recenzovaná Gurkha Vintage 1999, která byla za stejnou, nesahá dnešnímu kousku ani po patu. Při srovnání obou verzí pro mě vychází o chlup lépe Natural a to díky komplexnosti Tohle byla Gurkha Status Natural v torpedu.

Napsat komentář