Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Graycliff Turbo

Graycliff Turbo

Graycliff Turbo se pyšní nejen svojí velkostí, ale především šedivým a hebkým Habano krycím listem z mexického San Andreas údolí, který ukrývá vyzrálé Ligero listy (vázací list i náplň)z oblastí Nikragui. K dostání je pouze v jedné velikosti a to v torpedu 6×60. Doutník krom jednoho měkčího bodu u paty nabízí velmi solidní konstrukci. Bohužel jsem nedopatřením doutník upustil na zem a kus krycího listu se od paty odloupl a objevila se prasklina nad a pod prstýnkem. Oříznutí a následné zapálení proběhlo velmi snadno.

Cena: $3
Dostupnost v ČR: NE
Čas v humidoru: 189 dní
Rozměr: Torpedo 6×60(152,4×23,8mm)
Krycí list: Habano – San Andreas, Mexiko
Vázací list: Ligero – Nikaragua
Náplň: Ligero – Nikaragua

Vůně
Pata: Tabák a koření
Tělo: Trocha stáje a listí

Konstrukce
Lehce měkčí na dotyk. Jeden měkký bod hned u paty. Jinak pěkně ubalené torpédo. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Oříškový krycí list se dvěma většími žilkami. Malá prasklinka těsně pod prstýnkem a kus upadlého krycího listu u paty vlivem mojí nedbalosti

Tah před zapálením
Perfektní – pouze slabý odpor

Chuť ihned po zapálení
Velmi jemná a hluboká hořko sladká chuť s trochou smetany přechází do dřevitého, výrazně koženého a sladšího dlouhého dozvuku se slušnou dávkou koření. Chutě sjou středně plné a produkce kouře je obrovská.

1/3 doutníku
Počáteční hořkost téměř okamžitě mizí a jsem mile překvapen jak pěkné chutě doutník dává. Obzvlášť když uvážím velký průměr
15 min – sladká smetana, kůže a dřevo jsou o mnoho výraznější. Tah se začal utahovat a byl jsem nucen ještě jednou oříznout a popel samozřejmě odpadl. Tah je teď téměř bez odporu, kouře je dvojnásobné množství a chutě jsou téměř plné
20 min – v dozvuku se objevuje krémová káva, která se míchá s dřevitostí a v samém závěru dozvuku se objevují kešu ořechy.Hoření je nepatrně nerovnoměrné. ale zatím naprosto bez problému.

2/3 doutníku
35 min – káva se objevuje i na počátku tahu vedle smetany a o něco méně výraznější sladkosti. Koření je pryč a hoření krásně samo zkorigovalo. Chutě jsou od sebe krásně oddělené a lze si tak vychutnat jednu po druhé. Světlý popel drží skvěle a prozatím mě doutník nepřestává překvapovat. Chutě se ustálily na solidním středu
50 min – od posledně beze změny a druhá třetina byla naprosto famozní. Skvěle vyzrálé a vyvážené chutě s dlouhým dozvukem. Jak se přibližuji k prstýnku tak se prasklina začíná zvětšovat.

3/3 doutníku
Poslední třetina se nesla v duchu výraznější dřevitosti a slabě nahořklé krémové kávy. Ostatní chutě pěkně dokreslovaly ty základní . Krycí list na spodní straně zcela praskl, ale až na samotném konci. V čase 70 minut kouř teplá a odkládám.

Závěr a zhodnocení
Tenhle doutník je vyjímka potvrzující pravidlo. I přes velký průměr nabídl slušně plné, krásně vyzrále a vyvážené chutě s dávkou komplexnosti, bez síly a bezchybnou konstrukcí. Mistrně odvedená práce a pro mě obrovské překvapení, které bych neváhal si znovu zopakovat. Moje zkušenosti s touto značkou jsou doposud výborné, ale doutníky je až nutné nehat nejméně 2-3 měsíce v humidoru. Tohle byl Graycliff Turbo.

2 komentářů k Graycliff Turbo

Napsat komentář