Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Carlos Torano Exodus ’50 Years’ Robusto Box Press

Carlos Torano Exodus 50-years Robusto

Dalším doutníkem z řady Exodus je Carlos Toraño Exodus 1959 ’50 Years‘. Tento doutník oslavuje padesáté výročí od opuštení Kuby a dlouhou dobu byl vlajkovou lodí rodiny. Doutník disponuje dvěma prstýnky. První je klasický s názvem a erbem na měděném podkladu a druhý pod ním nese nápis ’50 Years‘. Doutník je box press a to velmi pravidelný. Krycí list je téměř černý, celkem tlustý Sun Grown Arapiraca z Brazílie bez viditelnějších žilek a jen jednou malou vadu pod druhým prstýnkem. Jako náplň posloužil tabák z oblastí Esteli a Pueblo Nuevo v Nikaragui. Konstrukce je velmi a bez měkkých bodů. Naprvní pohled se jedná o velmi chutný doutník se silným čokoládovým a kořeněným aroma.

Dostupnost v ČR: Ano – de Lamontt

Čas v humidoru: 365 dní

Rozměr: 5×55(127×21,8mm)

Krycí list: Sun Grown Arapicara – Brazílie

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua – Esteli, Pueblo Nuevo

Vůně

Pata: Silné a velmi pěkné čokoládové a tabákové aroma

Tělo: Velmi slabé tabákové

Konstrukce
Celkem pevná bez měkkých bodů. Švy jsou těsné a neviditelné. Doutník je zakončen dvojitou čepičkou

Vzhled
Téměř černý a sametově hebký krycí list s jednou menší žilkou a jednou skvrnkou. Skvěle vypadající robusto s pravidelným, ostrým box press tvarem.

Tah před zapálením
Perfektní – čokoláda a tabák při tahu naprázdno jsou naprosto zřetelné

Chuť ihned po zapálení
Hutná, jemná a vyzrálá chuť tabáku, tmavé čokolády je v delším dozvuku podpořená sladkostí, pepřem a zemitostí. Středně plné chutě jsou doplněné o spoustu hutného dýmu.

1/3 doutníku
10 min – tmavá čokoláda se míchá s kávou a pepře je o něco méně a v dozvuku se k zemitosti přidává i dřevo
20 min – při vyfouknutí kouře nosem se parádně zvýrazní pepř a vystoupí hutné kakao. kombinace kávy, kakaa a čokolády funguje parádně. hoření je perfektní a konstrukce se zdá být rovněž velmi dobrá
30 min – na konci první části převládá krémová káva a pepře v dozvuku je o poznání více

2/3 doutníku
60 min – v polovině a káva nadále nabírá na intenzitě , ale bez hořkosti. Pepř se zcela vytratil. Sundání prstýnku nebylo snadnou záležitostí, neboť to výrobce poněkud přehnal s lepidlem a kus krycího se odtrhlo.
70 min – káva přechází do pražených. Tah konstrukce i hoření jsou stále perfektní

3/3 doutníku
85 min – od posledně beze změny. Kouř teplá a končím

Závěr a zhodnocení
Velice dobrá záležitost a zatím nejlepší, co jsem od této značky měl. Hutné vyzrálé doutníky s bezchybnou konstrukcí a hlavně bez síly. Pro vyznavače výše popsaných chutí tenhle doutník rozhodně nebude zklamáním tak jak nebyl pro mě. Tohle byl Carlos Torano Exodus 50 years box press v robustu.

Napsat komentář