Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Cain Daytona 550

Cain Daytona 550

Cain Daytona Robusto stejně jako ostatní doutníky NUB a Cain pochází z dílny Studio Tobac coby vývojové součásti společnosti Oliva. Byl jsem na něj hodně zvědavý a tak v humidoru moc dlouho nepobyl.

Rozměry a formát: vitola robusto s délkou 12,7cm (5) a prstýnkem vel. 50

Složení: Všechny tabákové listy pochází z Nikaragui. Krycí list je Habano a v náplni je Jalapa Ligero.

Vzhled:  Krycí list karamelové barvy s jednou větší žilkou na povrchu. Stejně jako ostatní doutníky této značky je použitý jednoduchý prstýnek (tentokrát oranžové barvy), který je typicky umístěný na tzv. „patě“ doutníku.

Konstrukce:  Na dotek je doutník měkčí s rovnoměrně rozdělenou náplní a bez jakýchkoliv defektů. Krycí list má viditelné, ale těsné švy. Zakončení je provedeno dvojitou „čepičkou“.

Vůně: Celkově je vůně doutníků lehce zemitá. A zatímco zemitá vůně tzv. „hlavy“ doutníku je doplněná vůní kůže, vůně  „paty“ je doplněná vůní sena a dřeva. Nejméně výrazná je vůně „těla“ doutníku. Po oříznutí doutníku a zkoušce tahu na prázdno je cítit příjemná vůně dřeva a kůže.

Úprava, tah a hoření: oříznutím ořezávačem a zapálení zapalovačem. Odpor tahu, je akorát. Držení světle šedivého popelu je velmi dobré, cca 3cm a  i hoření je převážně rovnoměrné. Přestože jsou v průběhu kouření v popelu různé prasklinky, stále celkem dobře drží. Produkce kouře je velmi dobrá.

Chuť:

1/3: ještě před zapálením je na rtech cítit pepř, resp. trošku štípe do rtů. Ihned po zapálení, je v základní tabákové chuti cítit cedrové dřevo a v dozvucích černý pepř. Později je chuť o něco sladší a pikantnost pepře ustupuje. Místo toho je na pozadí cítit jemná příchuť ořechů.

2/3: bez známky pikantnosti je v kouři stále cítit dřevo a ořechy, ale nyní je celková chuť zemitější a chvílemi je cítit pro mě těžko identifikovatelné exotické koření (něco jako badyán či skořice).

3/3:  příchuť pepře se překvapivě vrací a doplňuje chuť cedrového dřeva a ořechů. Kombinace, dále doplněná příchutí kůže, už v závěru není tak pikantní jako na začátku.

Charakteristika: středně silný, chuťově středně intenzivní.

Doba kouření: 60 min.

Nápoje: neperlivá voda, míchaný nápoj.

Cena, balení a dostupnost:

Doutníky Cain Daytona Robusto jsou bez problémů dostupné. Balené jsou v dřevěných krabicích po 24ks nebo je lze pořídit v sampleru Cain (Cain Variety Sampler). Cena doutníku je celkem příznivá, 140 Kč.

Doporučení:

Tento nikaragujský doutník je zajímavý tím, že nabízí bohatou a vyváženou kombinaci chutí, ale na rozdíl od některých doutníků Cain (např. série F) není tak silný. Moc fajn je také krémový kouř, po kterém na jazyku zůstává příjemný mastný film. Rozhodně jej rád znovu vyzkouším, ale tentokrát v kombinaci s jiným nápojem (ideálně dobrým rumem). Přestože jsem psal, že doutník není tak silný, začínajícím kuřákům ho nedoporučuji.

Jeden komentář k Cain Daytona 550

Napsat komentář