Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Arturo Fuente Hemingway Classic Natural

Arturo Fuente Hemingway Classic Natural

Arturo Fuente Hemingway Classic Natural je doutník s dlouhou historií, protože jeho uvedení na trh se datuje k roku 1983 a známý je také svojí stálostí kvality. Údajně se jedná o historicky prodejně nejúspěšnější dominikánský doutník. A protože je stále považovaný za jeden ze stěžejních produktů Arturo Fuente, chtěl jsem jej přirozeně vyzkoušet. Dalším důvodem  výběru tohoto doutníku byla i má osobní a veskrze pozitivní zkušenost s mnohem menším Arturo Fuente Hemingway Bestseller. Nezastírám také očekávání, která byla nejspíše i dílem vysokého hodnocení 93 bodů Cigar Aficionado (7 v absolutním pořadí 2010).

Dlouhé symetrické perfecto není zase tak běžně v nabídce u jiných značek hned z několika praktických důvodů. Toto je vyráběné v rodinné Tabacalera A. Fuente y Cia. v Dominikánské republice a odtud pocházejí také vázací listy a náplň doutníku. Krycí list je kamerunský.

Doutníky jsou balené v hezké dřevěné lakované krabici po 25ks a na pohled se svojí impozantní délkou a zajímavým tvarem vypadají velmi atraktivně. Nejde jen o vzhled, i na dotek je konstrukce doutníku opravdu příkladná. Žádná měkká nebo naopak příliš tvrdá místa, krásná úprava čokoládově hnědého krycího listu s pevnými švy a jemným žilkování a zakončení doutníku trojitou čepičkou vypovídají o kvalitě zpracování. Koneckonců, nejsem sám, kdo si zvykl na bezvadné výrobní zpracování doutníků Arturo Fuente. Na druhou stranu, nasládlá tabáková vůně, v které je cítit cedr je celkem jednotvárná a řekl bych i nevýrazná.

Úprava doutníku oříznutím je snadná a lze na ní použít jakýkoliv ořezávač. Při zkoušce nezapáleného doutníku je podle mě jeho jinak bezvadný tah možná až moc lehký. Zapálení zúžené paty mě vždy u těchto doutníku (dnes již tak nepříliš obvyklého formátu perfecto) potěší, protože stačí zapalovači malá chvilka pro její zapálení a hned hoří. Dokonce bych řekl, že na můj vkus hoří až moc rychle.

Nahořklý začátek, pro mě sice není nic extra, ale co mi naopak vždy udělá radost je bohatý krémový kouř. A to hezky hned od počátku. Dále ještě v první třetině v krémovém kouři ucítíte majoritní cedrovou příchuť, která vás bude provázet i v jeho dalších částech. Ta se zajímavě snoubí s jemnou sladkostí a příchutí podobné karamelu. V druhé třetině chuťový charakter cedru obohacuje jemná příchuť ořechů, kterou v jejím závěru doplňují sotva znatelné tóny kůže. Závěrečná třetina je zajímavá svojí jemnou pikantností – v dřevité příchuti kouře je cítit příchuť podobná černému pepři. Přestože zmíněná kombinace chutí je výborně vyladěná, pro mě je, co se týče zajímavosti,  spíše průměrná a to jsem doutník kombinoval s různými nealkoholickými i alkoholickými nápoji.

Nedá mi to, abych v závěru neporovnal tento doutník s o dost menším, ale také levnějším Arturo Fuente Hemingway Short Story Bestseller. Možná to pro někoho bude překvapení, ale nejen pro mě je vítězem takového srovnání právě ten menší z nich, protože mnohem (ale opravdu mnohem) lépe drží popel, nepřehřívá se ani v závěru, hoří pomaleji a to celé ještě za poloviční cenu. V obou případech jsem měl možnost zkusit více jak 10ks.

I tak podle ohlasu na internetu má doutník opravdu hodně příznivců a kdyby to nebyla taková „raketa“ (tím narážím zejména na délku 17,8cm) mohl by ho bez problémů zkusit i začínající kuřák. Neboť není silný a  i intenzita chutí je spíše na střední úrovni. Navíc je doutník tak dobře konstrukčně proveden, že po celou dobu kouření (cca 70 min.) nejsou žádné problémy s rovnoměrností hoření, ani tahem. Jediné s čím kuřák může mít problémy je jeho cena. Ta se totiž pohybuje kolem 440Kč a nutno přiznat, že v této cenové kategorii je mnoho velmi zdařilých konkurentů. Dostupnost doutníků Arturo Fuente Hemingway Classic Natural je v ČR dobrá.

2 komentářů k Arturo Fuente Hemingway Classic Natural

Napsat komentář