Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Doutníky Bolivar (C)

Bolivar je tradiční kubánská značka, při návštěvě USA se můžete setkat i s dominikánskou produkcí značky (z dominikánského a nikaragujského tabáku), podobně jako u dalších multi-lokálních doutníkových značek. Za produkcí kubánských značek doutníků stojí doutníkový kolos Habanos S.A., všem příznivcům kubánských doutníků jistě známá společnost. Původní kubánská značka nese jméno podle jihoamerického revolucionáře Simóna Bolívara. Doutníky Bolivar patří mezi silnější kubánské doutníky s velmi plným chuťovým profilem.

Značku založil údajně ve Velké Británii José F. Rocha roku 1901 nebo 1902, značka nebyla registrována na Kubě a Rocha byl držitelem až do roku 1921, respektive jeho obchodní společnost JF Rocha y Cia. Doutníky Bolivar byly v této zajímavé především vyráběným rozměrem Delgado, který by dnes spadal do kategorie Mini nebo Cigarillo. Po smrti původního majitele koupila značku v roce 1954 společnost Cifuentes y Cia. a výroba se přesunula do slavné doutníkové fabriky Partagas Factory v Havaně. Dodnes se vyrábí mnoho původních velikostí. Během doby vedení značky společností Cifuentes se staly doutníky Bolivar velice oblíbenými a staly se jednou z hlavních vývozních značek.

Mezníkem mezi kubánskými a nekubánskými doutníky Bolivar se stal rok 1978 kdy rodina Cifenete uprchla z Kuby. Po sedmnácti letech pod komunistickou vládou. Ramón Cifeuntes vytvořil licence obchodní značek doutníků Partagas a Bolívar u společnosti General Cigar Company. Tím se mu umožnil vstup na americký trh, ale jeho vliv na původní kubánskou značku končí.

Kubánské doutníky Bolivar se vydávají i v limitovaných a regionálních edicích. Tyto i obyčejné doutníky jsou mezi kuřáky známy svou silou a plným profilem.  Zajímavé jsou velikosti především Coronas Junior, Petit Coronas, a Belicosos Finos. Důležité jsou v novodobé historii doutníků Bolivar roky 2002 a 2005. V roce 2002 koupil Altadis (ne kubánská společnost, podepsaná pod velkou řádkou rebrandovaných multilokálních značek) od kubánské vlády kontrolní podíl ve společnosti Habanos S.A., která je výhradním doutníkovým vývozcem kubánských doutníků.

V roce 2005 byly vydány první limitované edice tzv. Gold Medal – doutníky se zlatým obalem, poloinu těla doutníku. Význačné jsou delší dobou zrání tabáku, dodávány jsou ve velikosti Cervantes (Lonsdale). Na rozdíl od ostatních doutníků Bolívar jsou baleny po deseti kusech. Pro velký ohlas se Gold Medal zařadily mezi doutníky, které se vyrábí pravidelně znovu.

Informace o značce

 Doutníky Bolivar logo Značka Bolivar
Producent Habanos SA
Dostupné linie Edicion Limitada
Gold medal
Původ Kuba
Region / město Havana
Související značky Partagas
Osobnost José F. Rocha
Simon Bolívar
Ramon Cifuentes Cifuente

Recenze na doutníky Bolivar
Fotogalerie doutníků Bolivar

Nejlépe hodnocené doutníky Bolivar

  • Bolivar Lonsdale
  • Bolivar Corona Junior
  • Bolivar Edición Limitada 2009 Petit Belicoso

Napsat komentář