Cigary


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Norteňo Toro

Norteňo Toro

Norteňo je vůbec nejsilnější doutníková značka v nabídce výrobce Drew Estate a minimálně v počátku prodeje (v období 2014/2015) jeho doutníky byly celkem nedostatkové zboží. Stejně jako u brandu Herrera Esteli je jejím tvůrcem slavný Willy Herrera. Doutník jsem nechal odpočívat více jak 8 měsíců v humidoru.

Rozměry a formát:SKONTROLUJTEToro, s délkou 15,2 cm a prstýnek vel. 50.

Složení: mexický krycí list (San Andrés maduro), náplň z Nikaragui (listy z Jalapa Valley a Estelí) a vázací list z Hondurasu. Podle výrobce jsou použity ty nejvyzrálejší tabákové listy.

Vzhľad: Tmavě hnědý krycí list, na kterém jsou sotva viditelné jemné žilky. Doutník je na první pohled velmi atraktivní. Zajímavé je i originální logo prstýnku zobrazující jeden z nikaragujských národních symbolů, ptáka Guardabarranco.

Konštrukcia:  Konstrukce je zajímavá použitím tzv. částečné techniky „box-press“. Švy sú pevné a takmer neviditeľné. Náplň je rozdělená rovnoměrně a na dotek je doutník konzistentní, bez defektů. Cigara, díky jeho zploštělému tvaru, působí v prstech jako by byl menšího průměru.

Vôňa: celkově není doutník příliš aromaticky výrazný. Hlava i tělo doutníku voní zemitě tabákem a kůží. Pata má zemitou vůni. Po oříznutí, při zkoušce tahu je cítit v tabákové vůni kůže a také trošku kakao.

Úprava, tah a hoření: Oříznutí ořezávačem xikar, zapálení plynovým zapalovačem stejné značky. Obojí bez problémů. Tah doutníku je přesně akorát. Světle šedivý popel se, ale od začátku trošku třepí a po obvodu jsou viditelné prasklinky. Celkově není příliš konzistentní. Produkce kouře je bohatá. Hoření je v průběhu hoření mírně nerovnoměrné, ale není nutné dělat korekci zapalovačem.

Chuť:

1/3: V počátku výrazná zemitá chuť kůže a pepře, která se postupně mění a příchuť pepře ustupuje. Naopak je místy cítit zajímavá příchuť, podobná skořici. V závěru třetiny je zemitá chuť doutníku doplněná příchutí espressa.

2/3: Stále zemitá chuť je nyní doplněná trošku výraznější příchutí espressa, ke které se dále na pozadí přidává i příjemná příchuť kakaa. Příchuť kůže se prakticky ztratila.

3/3: Zemitá s postupně stoupající sladkostí. V zemité chuti tabáku jsou navíc, kromě espressa, chvíli cítit mandle.

Charakteristika: silný doutník, chuťově intenzivní.

Doba kouření: 65 min.

Nápoje: perlivá voda s ledem.

Cena, balení a dostupnost:

Balení v dřevěných krabicích po 10ks s cenou 260 25 dolárov za ks. Dostupnost je bezproblémová.

Doporučení:

Kdo hledá silnější doutník s bohatým chuťovým projevem, se jistě nezmýlí, když zkusí Norteňo Toro. Chuťově doutník nezapře svůj původ. Nejen Nikaraguu, z které pochází náplň doutníku, ale ani krycí list původem z mexického San Andrés. Nabízí zajímavé spektrum chutí a jejich vyváženost. Pro jeho sílu ho nedoporučuji začátečníkům. Navzdory spíše průměrnému hoření a držení popela jsem si tento doutník oblíbil, právě pro jeho chuťový profil.

Pridaj komentár