Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Tvary doutníků

Doutníky rozlišujeme podle několika základních tvarů. Nejčastějším je parejo, válcovitý doutník s uzavřenou hlavou. Jeho průměr je po celé délce stejný, kromě paty kde je zakončen. Doutníky tvaru parejo se řadí do několika základních velikostí, podle zaběhlých názvů. Tyto doutníky nejsou tolik náročné na zručnost baliče, tak jako druhý typ figurado.

Tvary, které se rozšiřují, případně následně zužují. Pro lepší představu je vhodné přiložit obrázek konkrétních tvarů.
Torpedo – podobný tvar jako parejo, ale je pozvolně zakončen do jednoho bodu.
Belicoso – Doutník tvarově podobný torpedu, ale s menším radiusem zakončení hlavy. Obvykle má délku pět palců a prstýnek velikosti 50.
Pyramid – Má širokou patu a rovnoměrně se zužuje k špičaté hlavě. Obvykle doutník o délce šest palců s prtýnkem 40/52
Presidente / Diademas – Doutník, jehož velikost většinou přesahuje osm palců. Tvarem je podobný perfektu, ale hlava je zakončena větším radiusem.
Perfecto – Doutník, který je úzký na obou koncích, rozšiřující se směrem do středu. Některé perfekta mohou působit jako menší Presidente, svojí velikostí však do tohoto tvaru nezapadají.
Setkat se můžete i s dalšími dvěma tvary doutníku, které nejsou příliš obvyklé.
Culebras – smotek tří dlouhých, úzkých doutníků spletených dohromady. U nás v minulosti známé jako „viržínko“.
Toscano – Typický italský doutník, vytvořený na počátku 19. století, kdy se tabák z Kentucky křížil s italskými odrůdami. Tyto doutníky vynikají velmi silným aroma, jejich pata i hlava jsou úzké a pozvolna se rozšiřují směrem ke středu.

*Tento článek byl zkopírovaný ze starého doutníkového katalogu. Pokud máte zájem o aktuální informace, podívejte se do našich recenzí na doutníky, katalogu doutníkových značek nebo návodů

Komentáře nejsou povoleny.